Ciechanów będzie powiatem grodzkim – nasz primaaprilisowy żart

Podziel się:
SONY DSC

Wraca sprawa sprzed kilkunastu lat –  Ciechanów będzie jednak powiatem grodzkim. Dla miasta to niewątpliwe korzystne rozwiązanie, czy jednak także dla okolicznych gmin tworzących dziś powiat ciechanowski ziemski.

Bo Buzek prosił

Gdy w 1999 r. przestawało istnieć 49 „gierkowskich” województw, w tym ciechanowskie – przed jego stolicą stał wybór: powiat grodzki, czy ziemski. Pierwsza opcja oznaczała wiele plusów: np. jeden zarządca dróg w mieście, oświata – od przedszkoli po szkoły ponadgimnazjalne skupiona w jednym „ręku”, więcej etatów w komendzie policji.

Ówczesny premier Jerzy Buzek z rządzącej Polską koalicji Akcji Wyborczej „Solidarność” i Unii Wolności dwoił się i troił, by jak najwięcej miast tracących  rangę stolicy województwa wybrało powiaty ziemskie. Obietnic nie szczędził. Ze skutkiem raczej mizernym, bo „ziemskość” wybrały tylko Piła, Sieradz i właśnie Ciechanów.

Piszący te słowa był świadkiem spotkania, na jakie do ciechanowskiego ratusza zaprosił okolicznych wójtów ówczesny prezydent miasta. Wszyscy zgodnie oświadczyli, że „bycie” w powiecie ciechanowskim ziemskim – bez Ciechanowa ich nie interesuje. Wszystkie gminy (poza chyba tylko gminą wiejską Ciechanów) miały alternatywne wizje przynależności w takim układzie do innych, sąsiednich powiatów: mławskiego, przasnyskiego, czy też płońskiego. Opowiedziano się więc za powiatem ziemskim złożonym z Ciechanowa, miasta i gminy Glinojeck oraz gmin: Ciechanów, Glinojeck, Gołymin, Grudusk, Ojrzeń, Opinogóra, Regimin i Sońsk. Związana historycznie z powiatem ciechanowskim gmina Krasne wybrała powiat przasnyski.

Temat na fali

Dylemat: grodzki czy ziemski co jakiś czas powracał, ale przez ostatnie lata wszyscy chyba pogodzili się już z istniejącym stanem rzeczy. Jednak po zwycięstwie w ostatnich wyborach parlamentarnych Prawa i Sprawiedliwości okazało się, że nic nie trwa wiecznie. Pojawiły się pomysły na utworzenie nowych województw, takich jak środkowopomorskie czy częstochowskie. Na Mazowszu gorącym tematem stało się wydzielenie Warszawy i utworzenie dwóch województw. Nic więc dziwnego, że powrócono też do tematu „grodzkości” Ciechanowa.

Gminy rozpaczać nie będą

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy – w mieście powstała specjalna grupa robocza, która ma przeanalizować wszystkie warunki i przygotować projekt przejścia miasta na status powiatu grodzkiego. Ratusz oficjalnie nie komentuje tych doniesień, bo temat jest bardzo drażliwy i wszelkie przedwczesne oświadczenia mogłoby zaszkodzić sprawie. Nieoficjalnie wiemy, że silne lobby „progrodzkie” istnieje wśród  ciechanowskich radnych miejskich. Prezydent i dwoje jego zastępców jest podobno „rozdartych” między „grodzkością”, a „ziemskością”. Pierwsza opcja to dla nich więcej kompetencji, pieniędzy, etatów. Ku utrzymaniu status quo skłania ich jednak fakt, że cała trójka mieszka w… gminach wiejskich tworzących obecnie powiat ciechanowski ziemski. Teraz są jednak przynajmniej mieszkańcami powiatu ciechanowskiego. Gdy Ciechanów zostanie powiatem grodzkim – nimi być przestaną.

Wójtowie za powiatem ziemskim z Ciechanowem jako stolicą rozpaczać podobno nie będą. Burmistrz Glinojecka już przed 1999 r. mówił, że jego miasto i gmina zostaną chętnie przyjęte zarówno przez powiat mławski jak i powiat płoński. Gmina Grudusk ma wybór między powiatami mławskim i przasnyskim. Gmina Gołymin może się dobrze odnaleźć zarówno w powiecie przasnyskim jak i makowskim, czy pułtuskim. Największy problem byłby jedynie chyba w przypadku gminy wiejskiej Ciechanów. Wprawdzie historycznie spora jej część należała do Ziemi Zawkrzeńskiej, ale współcześnie powiat mławski na rogatkach Ciechanowa….?

Władze powiatu są raczej przeciwko naruszaniu obecnego stanu rzeczy. Powiat ziemski ciechanowski bez Ciechanowa, zwłaszcza, gdyby ewentualnie pozostały w nim tylko gminy: Ciechanów, Regimin, Opinogóra i Sońsk będzie jednym z najsłabszych powiatów w Polsce.

Władza zdecyduje

 

Co dalej? Wiele zależy od nastawienia parlamentarzystów z Ziemi Ciechanowskiej, z okręgu wyborczego nr 16 płocko-ciechanowskiego, czyli praktycznie od opinii posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ważny będzie zapewne głos ostatniego wojewody ciechanowskiego, dziś prominentnego członka rządu Beaty Szydło – Henryka Kowalczyka.

Jedno jest pewne: decyzje mogą zapaść szybciej niż się ich spodziewamy.

MSz

Fot. Porządki przed grodzkością?

Podziel się:


Nowy biskup w Płocku

W sobotę 27 lutego ks. prałat dr Mirosław Milewski – ciechanowianin – przyjął święcenia biskupie. Uroczysta msza św. odprawiona została w bazylice katedralnej w Płocku. Przewodniczył jej i homilię wygłosił biskup płocki Piotr Libera.

I Zastępca Prezydenta Ciechanowa Joanna Potocka-Rak:

Jeżeli chcę coś zrobić to szukam sposobu, a nie wytłumaczenia

Tygodnik Ilustrowany: Co sprawiło, że porzuciła Pani bieszczadzkie, podkarpackie piękne widoki dla dość monotonnych, nie da się ukryć mazowieckich nizin. Podejrzewam, że miłość? Niestety muszę Pana rozczarować, powody były bardzo prozaiczne. Ciechanów miał być krótkim przystankiem, a stał się miejscem i miastem, z którym jestem związana już ponad 14 lat.

Milcząc, wołają – nowa wystawa IPN w Ciechanowie

Wystawę pod tym tytułem otwarto w poniedziałek w Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej Studio. Przygotowana przez IPN opowiada o pracach poszukiwawczych szczątków ofiar systemu komunistycznego mordowanych w latach 1944-1956 i potajemnie chowanych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.