Dni Patrona w "Krasiniaku"

Pod znakiem romantyzmu

Podziel się:

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie obchodzone były Dni Patrona. Ostatniego dnia odbyło się ich uroczyste zwieńczenie.

– Dni Patrona to zawsze dla szkoły czas szczególny. Również w naszym liceum , które liczy ponad 100 lat, przywiązujemy do nich szczególną wagę – powiedziała dyrektor szkoły Marzanna Zmysłowska otwierając uroczystość, przy tłumnie wypełnionej szkolnej auli.

Rozpoczęto od uroczystego przekazania sztandaru szkoły: klasa III Biologiczno-Medyczna B przekazała sztandar najlepszej z klas drugich – klasie II Biolgiczno-Chemicznej. Uczniowie tej ostatniej złożyli ślubowanie. Spośród wielu obecnych gości autorami krótkich okolicznościowych wystąpień byli senator Jan Maria Jackowski i dziekan ks. prałat Eugeniusz Graczyk. Szereg zabawnych anegdot opowiedział zebranym gość specjalny – Piotr Krasiński, potomek rodu Krasińskich.

Z okazji Dni Patrona w liceum odbyły się tzw. „potyczki romantyczne”. Poszczególne klasy II przygotowywał inscenizacje, które potem uczestniczył w konkursie. Dwie najlepsze został teraz zaprezentowane, przy dużym zainteresowaniu uczestników uroczystości. Uczniowie klasy II Humanistyczno-Dziennikarskiej pokazali, na swój sposób uwspółcześniony fragment „Dziadów” Adama Mickiewicza, a uczniowie klasy II Humanistyczno-Prawnej zainscenizowali również bardzo oryginalne spotkanie trzech wieszczów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego. Można było podziwiać inwencję uczniów w podejściu do owych romantycznych tematów.

Z okazji Dni Patrona ogłoszono kilka konkursów. W konkursie fotograficznym dla uczniów klas pierwszych zatytułowanym „Romantyczna opowieść” I nagrody zdobyli uczniowie klasy Humanistyczno-Prawnej: Iwona Abramczyk, Natalia Kosik, Jan Paszkowski, Julia Tarczyńska, Milena Tolzdorf, Marcin Waszyński i Julia Włodarska. W konkursie „Nagraj własnego audiobooka” zwyciężył zespół: Monika Antczak, Dominika Ickiewicz, Karolina Kołakowska, Natalia Paluch i Emilia Wesołowska.

Ogłoszono też wyniki powiatowych konkursów dla gimnazjalistów, zorganizowanych wspólnie przez przez I Liceum im. Zygmunta Krasińskiego i Stowarzyszenie „Irydion”. W konkursie poetycko-muzycznym, w kategoriach: teatralna interpretacja wybranego utworu romantycznego oraz interpretacja wokalno-instrumentalna I miejsce zajęli Alicja Szemplińska z Gimnazjum TWP, Aleksandra Barańska z Gimnazjum n 3 z Ciechanowa i Jakub Ostrowski z Gimnazjum z Sońska, a w kategorii: recytacja wybranego utworu romantycznego I miejsca zdobyły:Weronika Dębowska z STO, Agata Lusawa z Gimnazjum nr 1 z Ciechanowa, Kinga Sawczuk i Kinga Folga – obie z Gimnazjum Noblistów Polskich z Przasnysza. W konkursie literackim „Romantyczne Fantazje” i miejsca zdobyli: Justyna Chmielińska z Gimnazjum z Gruduska, Michał Jędrzejewski z Gimnazjum nr 3 z Ciechanowa oraz Aleksandra Pietrzak, Aleksandra Lewicka i Barbara Kołakowska – wszystkie trzy z Gimnazjum nr 2 z Ciechanowa.

TWo

fot. Janusz Witkowski

Podziel się:


Marek Jakubiak

Wydawać każdy potrafi, zarabiać – mało kto

- Mandat poselski powinien być sprawowany przez najwyżej dwie kadencje – powiedział poseł Marek Jakubiak (Kukiz' 15) podczas oficjalnego otwarcia swego biura poselskiego w Płocku przy ul. Królewieckiej.

Po służbie na „dwóch gazach”

Policjant z płońskiej komendy po służbie kierował autem będąc w stanie nietrzeźwości. Grozi mu wydalenie z policji.