Poseł Marek Jakubiak:

Traktowanie przedsiębiorców i przemysłowców jak potencjalnych oszustów to sabotaż wobec państwa polskiego

Podziel się:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chcę zacytować takie oto zdanie: Państwo musi być partnerem biznesu. Dziś doradcami premier są w dużej części analitycy dużych banków. U mnie w Radzie Gospodarczej, jeśli zostanę premierem, znajdą się przedsiębiorcy, bo muszą w niej być praktycy - pani Beata Szydło, lipiec 2015 r.

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chcę zacytować takie oto zdanie: Państwo musi być partnerem biznesu. Dziś doradcami premier są w dużej części analitycy dużych banków. U mnie w Radzie Gospodarczej, jeśli zostanę premierem, znajdą się przedsiębiorcy, bo muszą w niej być praktycy – pani Beata Szydło, lipiec 2015 r.

 

Szanowna Pani Premier! Dziś czytamy o pomyśle, który do życia gospodarczego nie wnosi nic oprócz dalszego komplikowania życia przedsiębiorcom. Nie mam żadnych wątpliwości, że pomysł ministra finansów skończy się wprowadzeniem represyjnego prawa i kolejnym ograniczeniem wypływającym z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ustawy, po której w zasadzie pozostał tylko tytuł. Normalnym językiem całą tę zmianę można by nazwać tak: zmienia się 15 tys. euro na 15 tys. zł i jest to maksymalna kwota, którą można rozliczać pomiędzy przedsiębiorcami z pominięciem banku. Jak napisano? Cytuję: „Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1, z uwzględnieniem art. 15d”. Czy ktoś coś zrozumiał? Bełkot. Takie mamy prawo, tak mamy napisane prawo.

Co do całości, powiem tak, cel jest jak zwykle ten sam, płacić musimy za najdroższe państwo, jakie znamy. Dzisiejszy pomysł na ustawę w swojej istocie można nazwać chyba podziękowaniem za ciężką pracę przedsiębiorcom, bowiem sugeruje się w ramach wdzięczności, że jesteśmy prawdopodobnie oszustami. Cytuję autora: Faktury opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych mogą być w praktyce dokumentem dotyczącym transakcji, która nie miała miejsca. A ja zapytam: A co was to obchodzi? To jest sprawa stron faktury, a nie ministra finansów. Nawet jeżeli nie było zapłaty, to po stronie wystawcy faktury jest przychód, od którego nalicza się podatek CIT, o ile oczywiście jest dochód w firmie.

W projekcie ustawy wnioskodawca zakłada ciekawą figurę księgową. Mieliśmy już kratki w samochodach osobowych i sami państwo wiecie, że stanowiliśmy wzór do naśladowania odwrotny dla całego świata, nawet słyszałem dowcipy. A teraz mamy następną innowacyjność. Podam przykład. Sposób zapłaty decyduje o tym, czy coś jest kosztem, czy nie jest. Jeżeli pani Basia zapłaci za towar w sklepie 18 200 zł, to 15 tys. zł jest kosztem, a 3200 zł z tej kwoty jest przychodem. Można skomplikować?

Kto na tym korzysta? Po pierwsze, banki. Pytają w opisach dalej tylko o szczegóły. Nie o całą transakcję, tylko o szczegóły, bowiem to są miliony operacji, za które ktoś będzie musiał kiedyś gdzieś zapłacić. Oczywiście będą to przedsiębiorcy. Dlatego w ocenie głównej pomysłodawcy tej ustawy jest napisane, że państwo nie ponosi żadnych kosztów. Natomiast całość ponosi przedsiębiorca. Mają oni pełną świadomość tego, dlatego że napisali: Na podstawie analizy aktualnej oferty rynkowej skierowanej do przedsiębiorców można stwierdzić, iż wysokość opłat i prowizji za prowadzenie rachunków nie powinna stanowić bariery w prowadzeniu takich rozliczeń pomimo proponowanego obniżenia progu płatności.

A zatem macie pełną świadomość, wiecie, że będą koszty tej reformy, że niczego nowego ona nie wprowadzi, a jednak dalej w to brniecie. Powiem, że z wielkim zdziwieniem zanotowałem, chociaż może zaskoczony nie byłem, opinię naszych księgowych, którym płacimy tysiące złotych miesięcznie. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dokonało pozytywnej oceny projektu z uwagi na zwiększenie transparentności dokonywania transakcji oraz pozytywny wpływ na dyscyplinę podatkową przedsiębiorców. W drugim punkcie poszli dalej, wskazując na rozszerzenie projektowanych przepisów na płatności dokonywane przez przedsiębiorców – nawet na rzecz osób fizycznych proponują. No, drodzy księgowi.

Reasumując, powiem, że jest to kolejna ustawa, która jest zbędna i bardzo komplikuje życie przedsiębiorczości. Kukiz’15 nie przyjmuje do wiadomości tego projektu, absolutnie jesteśmy przeciw. Nie akceptujemy komplikowania i tak skomplikowanego systemu gospodarczego. Traktowanie przedsiębiorców i przemysłowców jak potencjalnych oszustów jest nie do zaakceptowania, jest to sabotaż wobec państwa polskiego.

Wysoki Sejmie! Kukiz’15 już traci nadzieję na to, że cokolwiek tutaj może wyniknąć dobrego. Mamy jeszcze jakieś szczątki nadziei, natomiast weźmy się za prawdziwą reformę, nie gońmy królika, nie patrzmy na Polskę jak na bandę złodziei. Po prostu stwórzmy prawo, z którego będziemy dumni w całym świecie.

 

Posiedzenie Sejmu 17 marca br.

 

16. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Podziel się:


Zdjęcie profilowe

Marek Jakubiak

Polski przedsiębiorca konsekwentnie promujący polską historię i tradycyjne wartości. Wielki fan fenomenu husarii - najsłynniejszego polskiego rycerstwa, pomysłodawca i mecenas kampanii „Husaria przed Pałac” dążącej do postawienia warty husarskiej przed Pałacem Prezydenckim. Jego pasją jest pielęgnowanie tradycji polskiego piwowarstwa, prowadzi swój biznes wskrzeszając nieczynne browary, przywracając im równocześnie dawną godność. Stworzył największą grupę browarów regionalnych BRJ Sp. z o.o., w skład której wchodzą browary: Ciechan, Lwówek, Bojanowo, Tenczynek i Biskupiec.

Leśniczy, który pokonał Syberię

Przybiegł na metę jako 16. spośród 132. zawodników i jako 3. spośród 11. startujących w XII. Baikal Ice Marathon Polaków. Ireneusz Jałoza (na zdjęciu na mecie) - leśniczy z Szulmierza (gm. Regimin) 6 marca odnotował chyba swój największy dotychczasowy sukces w karierze biegacza.

Film

„Historia Roja” wchodzi na ekrany

Dzisiaj (piątek, 4 marca) wchodzi do kin w całej Polsce długo oczekiwany film Jerzego Zalewskiego - „Historia Roja” - opowiadający o losach żołnierzy antykomunistycznej, niepodległościowej partyzantki walczących na północnym Mazowszu i jednego z najsłynniejszych jej dowódców – Mieczysława Dziemieszkiewicza – ps. Rój.

Zmarł wójt gminy Opinogóra

Stanisław Wieteska miał 67 lat. Zmarł dziś (niedziela, 10 kwietnia) w nocy, po krótkiej chorobie. Gminą Opinogóra Górna kierował od 1983 r. (wtedy jeszcze jako naczelnik). Od 1990 r. nieprzerwanie wygrywał wybory na wójta gminy.