Waldemar Wołk-Karaczewski w Opinogórze

Podziel się:

Zupełnie niezwykły gość pojawił się na kolejnym, szóstym już, spotkaniu w „Saloniku Elizy” w Oranżerii w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Na zaproszenie prowadzącej spotkanie Zofii Humięckiej przybył tu światowej sławy baletmistrz Waldemar Wołk-Karaczewski. Wystarczy powiedzieć, że w Wielkiej Encyklopedii Powszechnej poświęcono mu wiele miejsca, wymieniając jego sukcesy na scenach baletowych i operowych całego świata.

Urodzony w 1954 r. (w Ciechanowie!). Po ukończeniu warszawskiej szkoły baletowej i dwuletnich występach z Zespołem Pieśni i Tańca „Mazowsze”, w 1975 r. został solistą baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Tańczył główne role m.in. w takich spektaklach jak „Giselle” czy „Jezioro Łabędzie”, a także w baletach „Fedra” i „Popołudnie Fauna”. Jego warunki zewnętrzne, znakomita technika taneczna oraz charyzma spowodowały, że już wtedy uznawany był za tancerza wyjątkowego. Toteż szybko rozpoczęła się jego wielka kariera zagraniczna.

W sezonie 1979/1980 został jednym z solistów słynnego Baletu XX Wieku Bejarta, z którym występował na scenach całej Europy i w USA. W 1981 r. wyjechał do Berlina Zachodniego, gdzie został solistą baletu Deutsche Oper. Był pierwszym polskim tancerzem, który wystąpił w wielu baletach sławnego George’a Balanchine,a. Od 1983 r. przez sześć sezonów był czołowym solistą baletu Bayerische Staatsoper w Monachium, występował w wielu baletach klasycznych, w wielkim repertuarze, w inscenizacjach wybitnych, światowej sławy choreografów. Współpracował również z Wiener Festiwal Balet i z zespołem Atra Balet rzymskiej primabaleriny Diany Ferrary, z którym odbył podróże do wielu krajów Europy i Azji. W 1990 r. artysta postanowił zakończyć karierę solową i rozpoczął pracę choreografa. Po ok. 10 latach pożegnał się z baletem i ukończył studia filmowe w Monachium, a następnie jako operator kamery dokumentował osiągnięcia człowieka w dziedzinie medycyny. Był z kamerą na frontach, w ogniu walk w Czeczenii i byłej Jugosławii. Powrócił do Polski i obecnie prowadzi studio baletowe w legnickim centrum kultury.

Spotkanie w opinogórskim „Saloniku Elizy” rozpoczęło się krótkim filmem, jednym z dwóch, które niestrudzonej organizatorce Zofii Humięckiej udało się pozyskać z Telewizji Polskiej. Film ukazuje Waldemara Wołk-Karaczewskiego jako baletmistrza (drugi podobny film wyświetlono na zakończenie spotkania). Następnie wszyscy mieli okazję do rozmowy z artystą, który odpowiadał na liczne pytania dotyczące jego kariery artystycznej i działalności po jej zakończeniu. Rozmowy ilustrowano zdjęciami ze spektakli baletowych, a także – co ciekawe – z prób do tych spektakli. Gość bardzo ciepło wspominał Ciechanów z lat jego dzieciństwa oraz warszawską szkołę baletową (za jego młodości – jak twierdził – jedyną taką szkołę w Polsce). Wszyscy uczestnicy spotkania w opinogórskiej Oranżerii zgodnie orzekli, że słynny baletmistrz okazał się bardzo bezpośrednim, sympatycznym człowiekiem.

TWo

Fot. Wojciech Górczyk – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Podziel się:


W Muzeum Szlachty Mazowieckiej

Sentymentalny „Salonik PRL-u”

Zaczęło się od tego, że na ścianach pomieszczeń ekspozycyjnych w ciechanowskim Muzeum Szlachty Mazowieckiej wywieszono kilkadziesiąt plakatów, głównie filmowych, z lat 70. i 80. XX w. Pracownica muzeum Elżbieta Długołęcka wpadła na bardzo oryginalny pomysł, żeby wypełnić muzealne sale... eksponatami, a dokładnie mówiąc – przedmiotami codziennego użytku z tamtych

Film

„Historia Roja” wchodzi na ekrany

Dzisiaj (piątek, 4 marca) wchodzi do kin w całej Polsce długo oczekiwany film Jerzego Zalewskiego - „Historia Roja” - opowiadający o losach żołnierzy antykomunistycznej, niepodległościowej partyzantki walczących na północnym Mazowszu i jednego z najsłynniejszych jej dowódców – Mieczysława Dziemieszkiewicza – ps. Rój.

Taekwondo olimpijskie

Złoty Nałęcz

Paweł Nałęcz z TKKF Promyk Ciechanów zdobył złoty medal w konkurencji poomsae – w kategorii seniorów – podczas Pucharu Polski – Bydgoszcz Cup w taekwondo olimpijskim.