Najważniejsza jest stabilność

Jak żyć z długami?

Podziel się:

Nowy Rok to czas na podsumowania i czas na plany.
To również czas porządkowania spraw finansowych. Jak skutecznie zaplanować wydatki by wystarczyło przychodów do ich sfinansowania?

Ale w ten nowy rok nie wszyscy wchodzą z tzw. czystą kartą. Wiele z polskich rodzin wchodzi w ten nowy 2016 rok z długami. A przed nimi trudno uciec. Kuszą oferty kredytów. Kolorowe reklamy zachęcają do zakupów. Rzeczy, których normalnie byśmy nie wzięli za darmo kupujemy z 10% rabatami. Magia świąt.

Jak zatem zadbać o równowagę w domowym budżecie? Jak dobrze zaplanować wydatki by nadal mieć kontrolę nad przepływem pieniądza przez portfel?

Na początek warto przyjrzeć się „na zimno” domowemu budżetowi. Na spokojnie usiąść do kalkulatora i kartki papieru lub wspomóc się programami do zarządzania budżetem. Można też do tego celu wykorzystać powszechnie dostępny arkusz kalkulacyjny. Ten ostatni dostępny jest bezpłatne choćby w ramach projektu LibreOffice (pl.libreoffice.org).

Od czego zacząć? Od tego czym się dysponuje. Sprawdźmy ile wpływów jest w naszym domowym budżecie. Ile realnego pieniądza do budżetu domowego wkładamy? To ważne, bo tylko nie możemy wydać więcej niż do niego łożyć zdołamy.


Następny krok to cięcia w „domowym budżecie”. Należy zrezygnować z tych wydatków, które są niepotrzebne. łatwo to sprawdzimy choćby zbierając i analizując paragony. Nie ze wszystkiego trzeba od razu rezygnować. Być może uda się go zastąpić tańszym odpowiednikiem. Być może wystarczy tylko zmniejszyć częstotliwość zaspokajania zachcianek. Warto się więc zastanowić co nam ten zakup daje, po co jest. Czy rezygnując ze stołowania się na mieście na rzecz przygotowania posiłku w domu osiągniemy oczekiwane oszczędności? Zwykle tak. Jeśli tylko nie stołujemy się w pobliskim barze mlecznym z abonamentem za obiad rzędu 8 zł. Z całą pewnością w imię oszczędności warto zrezygnować z chodzenia do drogich restauracji na rzecz wystawnego obiadu w domu. Albo chociaż ilość takich wyjść znacząco ograniczyć. Jak zawsze należy podchodzić do tego z rozsądkiem.

Nie wystarczy jednak stosowanie cięć. Aby realnie zwiększyć domowy budżet konieczne jest zwiększenie części przychodów. Tylko wtedy zachowasz równowagę w domowym budżecie. Finansowe bezpieczeństwo, własne i całej rodziny zależy od tego. Nie zawadzi rozpowszechnianie informacji, że szukamy dodatkowego zajęcia. Nigdy nie wiadomo kto usłyszy o takiej możliwości i skąd ta informacja może do nas przyjść. Im więcej osób będzie wiedziało, że szukasz pracy, tym większe prawdopodobieństwo, że ją szybko znajdziesz.

Zakupy towarów w promocjach, to również jedna z podstawowych zasad oszczędzania. Czas po Bożym Narodzeniu okolice Nowego Roku to moment, kiedy zaczynają się „zimowe wyprzedaże”. Trzeba jednak uważać by racjonalnie określić swoje potrzeby i możliwości. Tylko gdy realnie ocenimy zasoby jakimi dysponujemy będziemy mogli dostosować wydatki do aktualnej sytuacji finansowej. A ta się przecież zmienia. Szybko się zmienia.

Prawdziwą równowagę budżetu zbudujemy jedynie planująć wydatki i szukajć oszczędności. Te ostatnie też trzeba wprowadzać rozsądnie. Wszelkie zmiany, plany naprawcze czy oszczędności dobrze jest uzgadniać ze wszystkimi domownikami. Potrzeba będzie konsekwencji, o którą łatwiej gdy wszyscy wykazują zrozumienie dla innych, dla ich potrzeb.

Czeka Cię być może zamiana własnego auta na transport miejski. Być może wspólne podwożenie do pracy lub odwożenie dzieci do szkół. Być może szukanie promocji w sklepach. Być może zmiana pracy.

Warto. Stabilność finansowa to wartość sama w sobie.

TaK

Podziel się:


Browar Ciechan

Komin znika, Wędzone wchodzi

Z centrum Ciechanowa zniknie w tym ostatni duży komin – Browar Ciechan modernizuje swą kotłownię.

Na rynku wtórnym w Warszawie najbardziej cenione mieszkania sprzed 1960 r. i z ostatnich 15 lat

Prawie połowa transakcji na wtórnym rynku mieszkaniowym w Warszawie obejmuje lokale w blokach z wielkiej płyty budowanych w latach 1960-1990. Tylko jedna czwarta rynku to mieszkania wybudowane po 2000 r. W niektórych dzielnicach mogą one być jednak nawet droższe niż mieszkanie nowe – na Żoliborzu nawet o ponad tysiąc złotych. W cenie są też stare lokale sprzed 1960 r.

Rynek pracy w ciągu najbliższych kilku lat znacząco się zmieni. Coraz cenniejsze będą zdolności przywódcze i umiejętność koncentracji

W ciągu najbliższej dekady ze względu na mniejszy przyrost naturalny będzie coraz mniej pracowników, dlatego niektóre branże czeka walka o talenty. Wraz z rozwojem technologii kompetencje pracowników szybciej będą się dezaktualizować. Jednocześnie część prac będzie wykonywana przez roboty. Pracodawcy coraz większą wagę będą przykładać do kompetencji miękkich, czyli