Najważniejsza jest stabilność

Jak żyć z długami?

Podziel się:

Nowy Rok to czas na podsumowania i czas na plany.
To również czas porządkowania spraw finansowych. Jak skutecznie zaplanować wydatki by wystarczyło przychodów do ich sfinansowania?

Ale w ten nowy rok nie wszyscy wchodzą z tzw. czystą kartą. Wiele z polskich rodzin wchodzi w ten nowy 2016 rok z długami. A przed nimi trudno uciec. Kuszą oferty kredytów. Kolorowe reklamy zachęcają do zakupów. Rzeczy, których normalnie byśmy nie wzięli za darmo kupujemy z 10% rabatami. Magia świąt.

Jak zatem zadbać o równowagę w domowym budżecie? Jak dobrze zaplanować wydatki by nadal mieć kontrolę nad przepływem pieniądza przez portfel?

Na początek warto przyjrzeć się „na zimno” domowemu budżetowi. Na spokojnie usiąść do kalkulatora i kartki papieru lub wspomóc się programami do zarządzania budżetem. Można też do tego celu wykorzystać powszechnie dostępny arkusz kalkulacyjny. Ten ostatni dostępny jest bezpłatne choćby w ramach projektu LibreOffice (pl.libreoffice.org).

Od czego zacząć? Od tego czym się dysponuje. Sprawdźmy ile wpływów jest w naszym domowym budżecie. Ile realnego pieniądza do budżetu domowego wkładamy? To ważne, bo tylko nie możemy wydać więcej niż do niego łożyć zdołamy.


Następny krok to cięcia w „domowym budżecie”. Należy zrezygnować z tych wydatków, które są niepotrzebne. łatwo to sprawdzimy choćby zbierając i analizując paragony. Nie ze wszystkiego trzeba od razu rezygnować. Być może uda się go zastąpić tańszym odpowiednikiem. Być może wystarczy tylko zmniejszyć częstotliwość zaspokajania zachcianek. Warto się więc zastanowić co nam ten zakup daje, po co jest. Czy rezygnując ze stołowania się na mieście na rzecz przygotowania posiłku w domu osiągniemy oczekiwane oszczędności? Zwykle tak. Jeśli tylko nie stołujemy się w pobliskim barze mlecznym z abonamentem za obiad rzędu 8 zł. Z całą pewnością w imię oszczędności warto zrezygnować z chodzenia do drogich restauracji na rzecz wystawnego obiadu w domu. Albo chociaż ilość takich wyjść znacząco ograniczyć. Jak zawsze należy podchodzić do tego z rozsądkiem.

Nie wystarczy jednak stosowanie cięć. Aby realnie zwiększyć domowy budżet konieczne jest zwiększenie części przychodów. Tylko wtedy zachowasz równowagę w domowym budżecie. Finansowe bezpieczeństwo, własne i całej rodziny zależy od tego. Nie zawadzi rozpowszechnianie informacji, że szukamy dodatkowego zajęcia. Nigdy nie wiadomo kto usłyszy o takiej możliwości i skąd ta informacja może do nas przyjść. Im więcej osób będzie wiedziało, że szukasz pracy, tym większe prawdopodobieństwo, że ją szybko znajdziesz.

Zakupy towarów w promocjach, to również jedna z podstawowych zasad oszczędzania. Czas po Bożym Narodzeniu okolice Nowego Roku to moment, kiedy zaczynają się „zimowe wyprzedaże”. Trzeba jednak uważać by racjonalnie określić swoje potrzeby i możliwości. Tylko gdy realnie ocenimy zasoby jakimi dysponujemy będziemy mogli dostosować wydatki do aktualnej sytuacji finansowej. A ta się przecież zmienia. Szybko się zmienia.

Prawdziwą równowagę budżetu zbudujemy jedynie planująć wydatki i szukajć oszczędności. Te ostatnie też trzeba wprowadzać rozsądnie. Wszelkie zmiany, plany naprawcze czy oszczędności dobrze jest uzgadniać ze wszystkimi domownikami. Potrzeba będzie konsekwencji, o którą łatwiej gdy wszyscy wykazują zrozumienie dla innych, dla ich potrzeb.

Czeka Cię być może zamiana własnego auta na transport miejski. Być może wspólne podwożenie do pracy lub odwożenie dzieci do szkół. Być może szukanie promocji w sklepach. Być może zmiana pracy.

Warto. Stabilność finansowa to wartość sama w sobie.

TaK

Podziel się:


Wolontariat coraz popularniejszy. Już co piąty Polak dobrowolnie i za darmo pomaga innym

Polacy pomagają coraz więcej, coraz chętniej i już nie tylko przy okazji takich inicjatyw jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ubiegły rok był przełomowy dla wolontariatu. Polacy zaangażowali się w nowe formy pomagania. Popularnością cieszyły się zwłaszcza wolontariat rodzinny czy e-wolontariat.

Po pierwsze nie szkodzić – czyli przedsiębiorcy o współpracy i wspieraniu

I Ciechanowskie Forum Gospodarcze

Październik ciechanowski biznes rozpoczął „z przytupem”. 2 października z inicjatywy Urzędu Miasta Ciechanów i Mazowieckiej Izby Gospodarczej odbyło się I Ciechanowskie Forum Gospodarcze. Swojego Forum Gospodarczego nie ma nawet Warszawa. A Ciechanów już tak. Do udziału w tym wydarzeniu zostali zaproszeni lokalni przedsiębiorcy.

J. Piechociński: Wszystkie programy unijne wspierające innowacyjność są zatwierdzone. Pierwsze środki ruszą w II połowie roku

Na początku II półrocza rozpocznie się nabór wniosków do głównych programów operacyjnych UE w zakresie innowacyjności i działalności naukowo-badawczej. Polska ma już zatwierdzone wszystkie programy sektorowe i wojewódzkie z nowej perspektywy unijnej 2014-2020. Wicepremier Janusz Piechociński zapewnia, że istotnym celem jest zmiana proporcji generowania projektów, tak aby