II Ciechanowskie Dyktando o „Pióro prof. Jerzego Bralczyka”

Ewa Julia Kowalska zwyciężczynią w klasyfikacji generalnej

Podziel się:
SONY DSC

Ok. 150 osób wzięło udział w II Ciechanowskim Dyktandzie o Pióro prof. Jerzego Bralczyka. W roli organizatorów wystąpiły Społeczne Towarzystwo Oświatowe i Urząd Miasta w Ciechanowie. A na miejsce zmagań chętnie udostępniła swą aulę Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

 

Jako że mamy Rok Sienkiewiczowski tekst dyktanda oparty był na prozie naszego wybitnego pisarza. Tekst ułożyła polonistka z STO Agata Korzeniowska dokonując bardzo interesującego pastiszu sienkiewiczowskiej prozy, eksponując znaną z „Trylogii” postać Rzędziana, w którą w filmie wcielił się znany aktor, obecnie rektor Akademii Teatralnej w Warszawie Wojciech Malajkat.

Gdy wszyscy uczestnicy zajęli wygodne miejsca, on też – specjalnie na tę okoliczność zaproszony do Ciechanowa – swym świetnym aktorskim głosem odczytał tekst dyktanda. Kiedy zaś trwało sprawdzanie prac, prof. Jerzy Bralczyk nie byłby sobą, gdyby nie wszczął interesującej dyskusji o języku, który Henryk Sienkiewicz stosował  w swych utworach, o postaciach z filmów opartych na „Trylogii” itp. Oblegano też Wojciecha Malajkata dyskutując z nim, robiąc dziesiątki wspólnych zdjęć. Dwoje uczniów ze szkoły prowadzonej przez STO zaśpiewało słynną pieśń pt. Dumka na dwa serca”.

Przyszła pora na ogłoszenie wyników dyktanda i wręczenie nagród tudzież okolicznościowych statuetek. Uczestnicy pisali tekst podzieleni na 8 kategorii. W kategorii: pracownicy organizacji pozarządowych – zwyciężyła (zdobywając 85 pkt.) Ilona Kowalska, w kategorii: urzędnicy – Edyta Pawłowska (82 pkt.), w kategorii: nauczyciele – Barbara Kekenmajster (88 pkt.), w kategorii: uczniowie i studenci – Ewa Julia Kowalska (92 pkt.), w kategorii: dziennikarze – Magdalena Weiss (89 pkt.), w kategorii: służby mundurowe – Robert Stawiski (79 pkt.), w kategorii: przedsiębiorcy – Monika Pionka (90 pkt.), w kategorii tzw. „otwartej”, czyli pozostali   – Arkadiusz Kleniewski (91 pkt.) .

Tak więc, główną zwyciężczynią tegorocznego II Ciechanowskiego Dyktanda została Ewa Julia Kowalska, która jest – uwaga! – uczennicą Gimnazjum nr 4 z Ciechanowa.

Uczestnicy dyktanda bardzo emocjonalnie podchodzili do całych zmagań. Z zainteresowaniem studiowali wywieszone w hallu uczelni wyniki w każdej z 8 kategorii. Dość zgodnie twierdzili, że tekst dyktanda nie był zbyt trudny, choć pewne kłopoty mieli z archaicznym językiem, który Henryk Sienkiewicz stosował w swym słynnym dziele. Rozstawali się z zapewnieniami, że na pewno stawią się na podobne wydarzenie za rok.

 

TWo

Podziel się:


Z ciechanowskiej dzielnicy fabrycznej do nowojorskiego Queens

Zapewne część z osób interesujących się ciechanowską sceną muzyczną początku lat dziewięćdziesiątych pamięta Marka Marchoffa. Człowieka, który całymi dniami potrafił rozmawiać o muzyce, a swoją pasją do niej zarażać innych. To on powołał do istnienia jeden chyba z najbardziej rozpoznawalnych w kraju jak i również na świecie zespołów, wywodzących się z naszego

Rok Teatru, Jana Pawła II, jubileusze…

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Ciechanowskiego (26 stycznia) zaprezentowałam radnym i zarządowi powiatu ofertę kulturalną Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej na 2015 rok. Postanowiłam i czytelnikom „Tygodnika Ilustrowanego” nakreślić krótko co będzie się u nas działo w nowym roku.

W Oranżerii w Opinogórze

Grażyny Barszczewskiej koncert z niespodzianką

Kolejna znana aktorka wystąpiła z koncertem w Oranżerii, w kompleksie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Tym razem zawitała tu Grażyna Barszczewska.