Premiera Teatru Mazowieckiego w Ciechanowie

„Miłość” ks. Jana Twardowskiego i Adama Woronowicza

Podziel się:

Spektakl poetycki zatytułowany „Miłość” – na podstawie wierszy ks. Jana Twardowskiego – z taką premierą wystąpił w Ciechanowie utworzony niedawno w stolicy Teatr Mazowiecki. Na scenie Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowane zostało przedstawienie niezwykłe, stworzone przez znanego aktora Adama Woronowicza (odtwórcy m.in. filmowej postaci ks. Jerzego Popiełuszki) i akompaniującego mu na gitarze Janusza Strobla oraz reżysera Janusza Kukułę.

Widzowie znaleźli się – jak głosi tablica – na stacji Miłość. Na wielkim ekranie umieszczonym w tyle sceny widać, jak co chwilę odjeżdżają stąd pociągi do miejscowości o charakterystycznych  nazwach: Hrebenów, Ławorowo, Worochta, Ławoczne i innych stacji położonych na słynnych Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Obserwujemy podróżnych – postacie jak wyjęte ze starych albumów sprzed I wojny światowej. Na ekranie pojawiają się oryginały listów z tamtego okresu.

 

I wśród tego wszystkiego świetny Adam Woronowicz. To stoi, to siada na peronowej ławce, sięga do podróżnej walizki, z której wyjmuje… kartki z poetyckimi tekstami. To mówi, to „czyta”. Oszczędny w wyrazie, powściągliwy, jakby… zagubiony, jakże sugestywny, poszukujący odpowiedzi na pytania o sens życia. I płyną strofy pięknych wierszy Jana Twardowskiego. A w przerwach dyskretna muzyka grana na gitarze przez Janusza Strobla, muzyka którą sam skomponował.

Spośród siedmiu tomików z poezją Twardowskiego twórcy spektaklu wybrali 50 wierszy, następnie wyselekcjonowali z nich 27, które ostatecznie weszły w skład przedstawienia.

 

Więcej —> w najnowszym, 13. numerze Tygodnika Ilustrowanego

Fot. Archiwum PCKiSz

Podziel się:


Karolina Gruszka: pracuję głównie w Rosji, bo tam dostaję więcej ciekawych scenariuszy

Karolina Gruszka od kilku lat występuje przede wszystkim na deskach moskiewskich teatrów, często w sztukach autorstwa swojego męża Iwana Wyrypajewa. Aktorka twierdzi, że Rosja jest dla niej inspiracją twórczą, jednak nie mogłaby żyć tam na stałe. Dlatego nie wyprowadza się z Warszawie i chętnie przyjmuje propozycje zawodowe z Polski. Na ekranach polskich kin od grudnia można

U ciechanowskich poetów

Spotkanie z Markiem Piotrowskim

Coraz ciekawsze stają się „Czwartkowe wieczory z poezją” organizowane przez ciechanowski oddział Stowarzyszenia Autorów Polskich. Bohaterem ostatniego XXI spotkania, 1 października w restauracji „Retro”, był Marek Janusz Piotrowski – z zawodu archeolog, ale także publicysta, autor tekstów kabaretowych, poeta.

Ciekawa wystawa w Muzeum Szlachty Mazowieckiej

Prasa powojennej dekady

W Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie otwarta została wystawa zatytułowana: "Prasa powojennej dekady", na którą złożył się fragment zbiorów Janusza Czopika – polonisty, nauczyciela w ciechanowskim Zespole Szkół nr 2.