Premiera Teatru Mazowieckiego w Ciechanowie

„Miłość” ks. Jana Twardowskiego i Adama Woronowicza

Podziel się:

Spektakl poetycki zatytułowany „Miłość” – na podstawie wierszy ks. Jana Twardowskiego – z taką premierą wystąpił w Ciechanowie utworzony niedawno w stolicy Teatr Mazowiecki. Na scenie Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowane zostało przedstawienie niezwykłe, stworzone przez znanego aktora Adama Woronowicza (odtwórcy m.in. filmowej postaci ks. Jerzego Popiełuszki) i akompaniującego mu na gitarze Janusza Strobla oraz reżysera Janusza Kukułę.

Widzowie znaleźli się – jak głosi tablica – na stacji Miłość. Na wielkim ekranie umieszczonym w tyle sceny widać, jak co chwilę odjeżdżają stąd pociągi do miejscowości o charakterystycznych  nazwach: Hrebenów, Ławorowo, Worochta, Ławoczne i innych stacji położonych na słynnych Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Obserwujemy podróżnych – postacie jak wyjęte ze starych albumów sprzed I wojny światowej. Na ekranie pojawiają się oryginały listów z tamtego okresu.

 

I wśród tego wszystkiego świetny Adam Woronowicz. To stoi, to siada na peronowej ławce, sięga do podróżnej walizki, z której wyjmuje… kartki z poetyckimi tekstami. To mówi, to „czyta”. Oszczędny w wyrazie, powściągliwy, jakby… zagubiony, jakże sugestywny, poszukujący odpowiedzi na pytania o sens życia. I płyną strofy pięknych wierszy Jana Twardowskiego. A w przerwach dyskretna muzyka grana na gitarze przez Janusza Strobla, muzyka którą sam skomponował.

Spośród siedmiu tomików z poezją Twardowskiego twórcy spektaklu wybrali 50 wierszy, następnie wyselekcjonowali z nich 27, które ostatecznie weszły w skład przedstawienia.

 

Więcej —> w najnowszym, 13. numerze Tygodnika Ilustrowanego

Fot. Archiwum PCKiSz

Podziel się:


Dwa spotkania o ciechanowianach

chanowskiego Ośrodka Edukacji Kulturalnej „Studio” Marek Zalewski zaprezentował swoją wystawę pt. „...Ciechanowianie”, na której przedstawił portrety znanych postaci z życia politycznego, kulturalnego, gospodarczego tego miasta. Dzień później w sali wystawowej Muzeum Szlachty Mazowieckiej Jan Andrzej Kaluszkiewicz zaprezentował swoją książkę pt. „Zaczęło się

Zjazd Piotrów przed pomnikiem św. Piotra

Na słupach ogłoszeniowych w Ciechanowie pojawiły się groźnie brzmiące plakaty: „Poszukiwany – Prosimy wszystkich Piotrów o dobrowolne stawienie się, a rodziny i znajomych o doprowadzenie każdego Piotra na miejsce, 27 czerwca w samo południe – przed pomnik św. Piotra”.

Nie pokonasz miłości

Zaraz po napisaniu felietonu dotyczącego muzyki pochodzącej z gry Wiedźmin, naszła mnie refleksja dotycząca „nieszczęsnego” filmu o tym samym tytule, w reżyserii Marka Brodzkiego. Jednak jest w tym filmie jedna rzecz warta uwagi. Jest nią wspaniała ścieżka dźwiękowa skomponowana przez wybitnego artystę, był nim, niestety już nie żyjący, Grzegorz Ciechowski.