Premiera Teatru Mazowieckiego w Ciechanowie

„Miłość” ks. Jana Twardowskiego i Adama Woronowicza

Podziel się:

Spektakl poetycki zatytułowany „Miłość” – na podstawie wierszy ks. Jana Twardowskiego – z taką premierą wystąpił w Ciechanowie utworzony niedawno w stolicy Teatr Mazowiecki. Na scenie Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowane zostało przedstawienie niezwykłe, stworzone przez znanego aktora Adama Woronowicza (odtwórcy m.in. filmowej postaci ks. Jerzego Popiełuszki) i akompaniującego mu na gitarze Janusza Strobla oraz reżysera Janusza Kukułę.

Widzowie znaleźli się – jak głosi tablica – na stacji Miłość. Na wielkim ekranie umieszczonym w tyle sceny widać, jak co chwilę odjeżdżają stąd pociągi do miejscowości o charakterystycznych  nazwach: Hrebenów, Ławorowo, Worochta, Ławoczne i innych stacji położonych na słynnych Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Obserwujemy podróżnych – postacie jak wyjęte ze starych albumów sprzed I wojny światowej. Na ekranie pojawiają się oryginały listów z tamtego okresu.

 

I wśród tego wszystkiego świetny Adam Woronowicz. To stoi, to siada na peronowej ławce, sięga do podróżnej walizki, z której wyjmuje… kartki z poetyckimi tekstami. To mówi, to „czyta”. Oszczędny w wyrazie, powściągliwy, jakby… zagubiony, jakże sugestywny, poszukujący odpowiedzi na pytania o sens życia. I płyną strofy pięknych wierszy Jana Twardowskiego. A w przerwach dyskretna muzyka grana na gitarze przez Janusza Strobla, muzyka którą sam skomponował.

Spośród siedmiu tomików z poezją Twardowskiego twórcy spektaklu wybrali 50 wierszy, następnie wyselekcjonowali z nich 27, które ostatecznie weszły w skład przedstawienia.

 

Więcej —> w najnowszym, 13. numerze Tygodnika Ilustrowanego

Fot. Archiwum PCKiSz

Podziel się:


W Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

„Wiersze przy lampie naftowej”

Wprawdzie rzecz działa się w samo południe, o godz. 12.00, i nie trzeba było zapalać stojącej na stole lampy naftowej, atmosfera spotkania była bardzo nastrojowa. To już trzecie spotkanie z cyklu „Wiersze przy lampie naftowej” w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Tym razem organizatorzy: Biblioteka Poezji Polskiej przy tej placówce oraz Ciechanowski Oddział Stowarzyszenia

Moja ostatnia wola, by na moim pogrzebie zagrali ukochani ułani

Nie było i zapewne nie będzie w historii polskiego malarstwa takiego twórcy, który namalowałby większą ilość „ułanów” niż Wojciech Kossak. Biorąc pod uwagę falsyfikaty, a akurat ten Kossak nader często był podrabiany, to obrazami tymi spokojnie można by zapełnić kilkanaście placówek muzealnych.

W Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Studio”

Zimowe pejzaże Stanisława Osieckiego

Nasz czołowy ciechanowski artysta plastyk Stanisław Osiecki jest ostatnio na topie. Dopiero co w Płocku, w Domu Darmstadt (nie wiadomo dlaczego najpierw tam, a dopiero potem u nas) zorganizowana została duża wystawa jego pejzaży zimowych, a już taka sama prezentacja odbyła się w Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Studio”.