Premiera Teatru Mazowieckiego w Ciechanowie

„Miłość” ks. Jana Twardowskiego i Adama Woronowicza

Podziel się:

Spektakl poetycki zatytułowany „Miłość” – na podstawie wierszy ks. Jana Twardowskiego – z taką premierą wystąpił w Ciechanowie utworzony niedawno w stolicy Teatr Mazowiecki. Na scenie Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowane zostało przedstawienie niezwykłe, stworzone przez znanego aktora Adama Woronowicza (odtwórcy m.in. filmowej postaci ks. Jerzego Popiełuszki) i akompaniującego mu na gitarze Janusza Strobla oraz reżysera Janusza Kukułę.

Widzowie znaleźli się – jak głosi tablica – na stacji Miłość. Na wielkim ekranie umieszczonym w tyle sceny widać, jak co chwilę odjeżdżają stąd pociągi do miejscowości o charakterystycznych  nazwach: Hrebenów, Ławorowo, Worochta, Ławoczne i innych stacji położonych na słynnych Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Obserwujemy podróżnych – postacie jak wyjęte ze starych albumów sprzed I wojny światowej. Na ekranie pojawiają się oryginały listów z tamtego okresu.

 

I wśród tego wszystkiego świetny Adam Woronowicz. To stoi, to siada na peronowej ławce, sięga do podróżnej walizki, z której wyjmuje… kartki z poetyckimi tekstami. To mówi, to „czyta”. Oszczędny w wyrazie, powściągliwy, jakby… zagubiony, jakże sugestywny, poszukujący odpowiedzi na pytania o sens życia. I płyną strofy pięknych wierszy Jana Twardowskiego. A w przerwach dyskretna muzyka grana na gitarze przez Janusza Strobla, muzyka którą sam skomponował.

Spośród siedmiu tomików z poezją Twardowskiego twórcy spektaklu wybrali 50 wierszy, następnie wyselekcjonowali z nich 27, które ostatecznie weszły w skład przedstawienia.

 

Więcej —> w najnowszym, 13. numerze Tygodnika Ilustrowanego

Fot. Archiwum PCKiSz

Podziel się:


XVIII „Spotkanie z książką” w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki

„Dzieje dwóch rodzin” Kazimierza Orłosia

Kolejne, już XVIII, „Spotkanie z książką” w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki. Tym razem (25 lutego) gościem był Kazimierz Henryk Orłoś (rocznik 1935) – znany pisarz, scenarzysta filmowy i telewizyjny, autor słuchowisk radiowych, publicysta.

Jak w galeriach europejskich

Malarstwo Krzysztofa Sowińskiego

Takiej wystawy malarstwa już dawno w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie nie było. Dwa piętra zajęły obrazy Krzysztofa Sowińskiego. Autor zgromadził tu 103 swoich prac olejnych, w tym większość niezwykle ciekawych kopii.

EY GÜZEL KIRIM

(...) Tu Grek dłutował w murach ateńskie ozdoby, Stąd Italczyk Mongołom narzucał żelaza I mekkański przybylec nucił pieśń namaza. Dziś sępy czarnym skrzydłem oblatują groby, Jak w mieście, które całkiem wybije zaraza, Wiecznie z baszt powiewają chorągwie żałoby Adam Mickiewicz