W Galerii im. B. Biegasa

„Mity szczęśliwego dzieciństwa” Urszuli Michalskiej

Podziel się:

W Galerii im. B. Biegasa w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie 24 kwietnia otwarta została wystawa obrazów ciechanowianki Urszuli Michalskiej. Przedstawiono kilkanaście akrylowych prac z nowego cyklu autorki nazwanego: „Mity szczęśliwego dzieciństwa”. Postanowiła w nim zaprezentować emocje i przeżycia właśnie ze swego dzieciństwa.

– Prace te są wynikiem moich studiów, przemyśleń, osobistych spostrzeżeń i doświadczeń. Z punktu widzenia osoby dorosłej dzieciństwo jest najszczęśliwszym okresem życia człowieka. Pragnę obalić ten mit. Sięgnęłam do moich doświadczeń jako arteterapeuty i studiów nad tym tematem. Doszłam do zaskakujących wniosków – że dzieciństwo jest często pełne bólu, lęku, bezsilności i rozpaczy – wyjaśnia artystka.

Pragnie ona odwołać się w swoich obrazach również do postawy współczesnego rodzica. Uważa, że warto zadać pytanie: „Czy szczęśliwe dzieciństwo to rzeczywistość? Trzeba przyznać – bardzo oryginalne to postawienie sprawy. I dające wiele do myślenia.

Przemyślenia artystki ilustrują m.in. takie jej obrazy, jak: „Huśtawka”, „Zamki na plaży”, „Morze dla Renaty”, „Wypieranie z pamięci”, a zwłaszcza czarno-biała „Zabawa w samotności”. Dwa najciekawsze chyba i szczególnie piękne z zamieszczonych na wystawie obrazów: „Przeglądam się w mojej przeszłości” i „W deszczu”, to te na których twarz dziecka ukazana została za szybą. I jeszcze jeden, który mógłby z nimi stanowić tryptyk, zatytułowany: „Potrzeby” – z wyciągniętą dziecięcą ręką. Ciekawe artystycznie są też obrazy: „Zabawa do późna” i „Noc”.

Ta wystawa to nowy, jeszcze nigdzie nie prezentowany, etap twórczości Urszuli Michalskiej.

Wystawa w PCKiS potrwa do 25 maja.

TWo

Autor fot. – Jerzy Ratowski

Podziel się:


W Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Studio”

Zimowe pejzaże Stanisława Osieckiego

Nasz czołowy ciechanowski artysta plastyk Stanisław Osiecki jest ostatnio na topie. Dopiero co w Płocku, w Domu Darmstadt (nie wiadomo dlaczego najpierw tam, a dopiero potem u nas) zorganizowana została duża wystawa jego pejzaży zimowych, a już taka sama prezentacja odbyła się w Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Studio”.

Wystawa w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki

„Osobowości malarskie”

W galerii Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie 19 listopada otwarta została wystawa malarstwa, na którą złożyły się prace 30 artystów, członków warszawskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.

Ciechanów

Nagrodzeni w kulturze

Cztery osoby uhonorowano w Ciechanowie z okazji tegorocznego Dnia Działacza Kultury i Drukarza. Uroczystość odbyła się w Kawiarni Artystycznej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki. Na wniosek dyrektora PCKiSz Teresy Kaczorowskiej Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowano: