W Galerii im. B. Biegasa

„Mity szczęśliwego dzieciństwa” Urszuli Michalskiej

Podziel się:

W Galerii im. B. Biegasa w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie 24 kwietnia otwarta została wystawa obrazów ciechanowianki Urszuli Michalskiej. Przedstawiono kilkanaście akrylowych prac z nowego cyklu autorki nazwanego: „Mity szczęśliwego dzieciństwa”. Postanowiła w nim zaprezentować emocje i przeżycia właśnie ze swego dzieciństwa.

– Prace te są wynikiem moich studiów, przemyśleń, osobistych spostrzeżeń i doświadczeń. Z punktu widzenia osoby dorosłej dzieciństwo jest najszczęśliwszym okresem życia człowieka. Pragnę obalić ten mit. Sięgnęłam do moich doświadczeń jako arteterapeuty i studiów nad tym tematem. Doszłam do zaskakujących wniosków – że dzieciństwo jest często pełne bólu, lęku, bezsilności i rozpaczy – wyjaśnia artystka.

Pragnie ona odwołać się w swoich obrazach również do postawy współczesnego rodzica. Uważa, że warto zadać pytanie: „Czy szczęśliwe dzieciństwo to rzeczywistość? Trzeba przyznać – bardzo oryginalne to postawienie sprawy. I dające wiele do myślenia.

Przemyślenia artystki ilustrują m.in. takie jej obrazy, jak: „Huśtawka”, „Zamki na plaży”, „Morze dla Renaty”, „Wypieranie z pamięci”, a zwłaszcza czarno-biała „Zabawa w samotności”. Dwa najciekawsze chyba i szczególnie piękne z zamieszczonych na wystawie obrazów: „Przeglądam się w mojej przeszłości” i „W deszczu”, to te na których twarz dziecka ukazana została za szybą. I jeszcze jeden, który mógłby z nimi stanowić tryptyk, zatytułowany: „Potrzeby” – z wyciągniętą dziecięcą ręką. Ciekawe artystycznie są też obrazy: „Zabawa do późna” i „Noc”.

Ta wystawa to nowy, jeszcze nigdzie nie prezentowany, etap twórczości Urszuli Michalskiej.

Wystawa w PCKiS potrwa do 25 maja.

TWo

Autor fot. – Jerzy Ratowski

Podziel się:


Niedzielny koncert w Opinogórze

Karol Radziwonowicz i Fryderyk Chopin w Oranżerii

Na kolejny niedzielny koncert w oddanym niedawno do użytku wspaniałym gmachu Oranżerii w kompleksie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaproszony został wybitny polski pianista – Karol Radziwonowicz.

Wpływ dziejów historycznych na wzajemne relacje mieszkańców pogranicza Mazowsza i Mazur

Mazury to region geograficzno-historyczny znajdujący się obecnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, obejmujący zachodnią część pojezierza wschodnio-bałtyckiego między Drwęcą i Pasłęką na zachodzie, a Rospudą na wschodzie i częściowo Orzycem na południu. Granica południowa tej krainy, ustanowiona została sztucznie w 1343 roku w Bratianie, przez wielkiego

„Wincenty Krasiński i życie społeczno – kulturalne Warszawy i Królestwa Polskiego”

W dniach 8-9 października br. w opinogórskim Muzeum Romantyzmu, a także w warszawskim Muzeum Niepodległości będzie miała miejsce sesja naukowa zatytułowana „Wincenty Krasiński i życie społeczno – kulturalne Warszawy i Królestwa Polskiego”. To wyjątkowe wydarzenie po raz pierwszy dotyczyć będzie postaci Wincentego Krasińskiego, ojca Zygmunta Krasińskiego oraz