W Galerii im. B. Biegasa

„Mity szczęśliwego dzieciństwa” Urszuli Michalskiej

Podziel się:

W Galerii im. B. Biegasa w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie 24 kwietnia otwarta została wystawa obrazów ciechanowianki Urszuli Michalskiej. Przedstawiono kilkanaście akrylowych prac z nowego cyklu autorki nazwanego: „Mity szczęśliwego dzieciństwa”. Postanowiła w nim zaprezentować emocje i przeżycia właśnie ze swego dzieciństwa.

– Prace te są wynikiem moich studiów, przemyśleń, osobistych spostrzeżeń i doświadczeń. Z punktu widzenia osoby dorosłej dzieciństwo jest najszczęśliwszym okresem życia człowieka. Pragnę obalić ten mit. Sięgnęłam do moich doświadczeń jako arteterapeuty i studiów nad tym tematem. Doszłam do zaskakujących wniosków – że dzieciństwo jest często pełne bólu, lęku, bezsilności i rozpaczy – wyjaśnia artystka.

Pragnie ona odwołać się w swoich obrazach również do postawy współczesnego rodzica. Uważa, że warto zadać pytanie: „Czy szczęśliwe dzieciństwo to rzeczywistość? Trzeba przyznać – bardzo oryginalne to postawienie sprawy. I dające wiele do myślenia.

Przemyślenia artystki ilustrują m.in. takie jej obrazy, jak: „Huśtawka”, „Zamki na plaży”, „Morze dla Renaty”, „Wypieranie z pamięci”, a zwłaszcza czarno-biała „Zabawa w samotności”. Dwa najciekawsze chyba i szczególnie piękne z zamieszczonych na wystawie obrazów: „Przeglądam się w mojej przeszłości” i „W deszczu”, to te na których twarz dziecka ukazana została za szybą. I jeszcze jeden, który mógłby z nimi stanowić tryptyk, zatytułowany: „Potrzeby” – z wyciągniętą dziecięcą ręką. Ciekawe artystycznie są też obrazy: „Zabawa do późna” i „Noc”.

Ta wystawa to nowy, jeszcze nigdzie nie prezentowany, etap twórczości Urszuli Michalskiej.

Wystawa w PCKiS potrwa do 25 maja.

TWo

Autor fot. – Jerzy Ratowski

Podziel się:


Karolina Gruszka: pracuję głównie w Rosji, bo tam dostaję więcej ciekawych scenariuszy

Karolina Gruszka od kilku lat występuje przede wszystkim na deskach moskiewskich teatrów, często w sztukach autorstwa swojego męża Iwana Wyrypajewa. Aktorka twierdzi, że Rosja jest dla niej inspiracją twórczą, jednak nie mogłaby żyć tam na stałe. Dlatego nie wyprowadza się z Warszawie i chętnie przyjmuje propozycje zawodowe z Polski. Na ekranach polskich kin od grudnia można

W teatrze „Rozmyty Kontrast”

„Dom kobiet” Zofii Nałkowskiej

Działający przy Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie amatorski teatr „Rozmyty Kontrast” dał 30 lipca nową, dziewiątą już premierę wystawiając dramat Zofii Nałkowskiej pt. „Dom kobiet”.

Z ciechanowskiej dzielnicy fabrycznej do nowojorskiego Queens

Zapewne część z osób interesujących się ciechanowską sceną muzyczną początku lat dziewięćdziesiątych pamięta Marka Marchoffa. Człowieka, który całymi dniami potrafił rozmawiać o muzyce, a swoją pasją do niej zarażać innych. To on powołał do istnienia jeden chyba z najbardziej rozpoznawalnych w kraju jak i również na świecie zespołów, wywodzących się z naszego