W Galerii im. B. Biegasa

„Mity szczęśliwego dzieciństwa” Urszuli Michalskiej

Podziel się:

W Galerii im. B. Biegasa w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie 24 kwietnia otwarta została wystawa obrazów ciechanowianki Urszuli Michalskiej. Przedstawiono kilkanaście akrylowych prac z nowego cyklu autorki nazwanego: „Mity szczęśliwego dzieciństwa”. Postanowiła w nim zaprezentować emocje i przeżycia właśnie ze swego dzieciństwa.

– Prace te są wynikiem moich studiów, przemyśleń, osobistych spostrzeżeń i doświadczeń. Z punktu widzenia osoby dorosłej dzieciństwo jest najszczęśliwszym okresem życia człowieka. Pragnę obalić ten mit. Sięgnęłam do moich doświadczeń jako arteterapeuty i studiów nad tym tematem. Doszłam do zaskakujących wniosków – że dzieciństwo jest często pełne bólu, lęku, bezsilności i rozpaczy – wyjaśnia artystka.

Pragnie ona odwołać się w swoich obrazach również do postawy współczesnego rodzica. Uważa, że warto zadać pytanie: „Czy szczęśliwe dzieciństwo to rzeczywistość? Trzeba przyznać – bardzo oryginalne to postawienie sprawy. I dające wiele do myślenia.

Przemyślenia artystki ilustrują m.in. takie jej obrazy, jak: „Huśtawka”, „Zamki na plaży”, „Morze dla Renaty”, „Wypieranie z pamięci”, a zwłaszcza czarno-biała „Zabawa w samotności”. Dwa najciekawsze chyba i szczególnie piękne z zamieszczonych na wystawie obrazów: „Przeglądam się w mojej przeszłości” i „W deszczu”, to te na których twarz dziecka ukazana została za szybą. I jeszcze jeden, który mógłby z nimi stanowić tryptyk, zatytułowany: „Potrzeby” – z wyciągniętą dziecięcą ręką. Ciekawe artystycznie są też obrazy: „Zabawa do późna” i „Noc”.

Ta wystawa to nowy, jeszcze nigdzie nie prezentowany, etap twórczości Urszuli Michalskiej.

Wystawa w PCKiS potrwa do 25 maja.

TWo

Autor fot. – Jerzy Ratowski

Podziel się:


Kolejny udany koncert w zabytkowych murach Zamku Książąt Mazowieckich

Muzyka Anny Marii Jopek i zespołu „Kroke” porwała ciechanowską publiczność

Mieszkańcy Ciechanowa tłumnie wypełnili 2 maja rozległy dziedziniec zabytkowego Zamku Książąt Mazowieckich, gdzie na zaproszenie prezydenta miasta Krzysztofa Kosińskiego wystąpili z koncertem znana polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek Anna Maria Jopek i towarzyszący jej zespół muzyczny „Kroke”.

Wystawa w Muzeum Szlachty Mazowieckiej

Straż Graniczna na Mazowszu

„Straż Graniczna na Mazowszu – historia i współczesność” - to tytuł wystawy otwartej 24 września w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Współorganizatorem wystawy jest komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego.

U ciechanowskich poetów

Spotkanie z Markiem Piotrowskim

Coraz ciekawsze stają się „Czwartkowe wieczory z poezją” organizowane przez ciechanowski oddział Stowarzyszenia Autorów Polskich. Bohaterem ostatniego XXI spotkania, 1 października w restauracji „Retro”, był Marek Janusz Piotrowski – z zawodu archeolog, ale także publicysta, autor tekstów kabaretowych, poeta.