Kolejny udany koncert w zabytkowych murach Zamku Książąt Mazowieckich

Muzyka Anny Marii Jopek i zespołu „Kroke” porwała ciechanowską publiczność

Podziel się:

Mieszkańcy Ciechanowa tłumnie wypełnili 2 maja rozległy dziedziniec zabytkowego Zamku Książąt Mazowieckich, gdzie na zaproszenie prezydenta miasta Krzysztofa Kosińskiego wystąpili z koncertem znana polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek Anna Maria Jopek i towarzyszący jej zespół muzyczny „Kroke”.

Anna Maria Jopek – absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, studiowała też na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Była stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia Univercity. Jest zdobywczynią cenionych w świecie muzycznym 9 złotych płyt i 7 płyt platynowych. W 1997 r. reprezentowała Polskę na 42 Konkursie Piosenki Eurowizji utworem „Ale jestem”, uczestniczyła w koncercie „Zielono mi” podczas 34 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2000 r. rozpoczęła karierę międzynarodową wydając dwie płyty anglojęzyczne. Odznaczana „za wybitne zasługi w pracy artystycznej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie”.

Zespół instrumentalny „Kroke” założony został przez trzech absolwentów Akademii Muzycznej z Krakowa. Anna Maria Jopek współpracuje z zespołem od 2012 r., kiedy to nagrała z nim płytę „Feelharmony”.

Ciechanowski koncert rozpoczął się kilkoma wykonaniami muzycznymi zespołu „Kroke”. Zaprezentowali się: Tomasz Kukurba (altówka), Jerzy Bawol (akordeon), Tomasz Lato (kontrabas) i nowy członek zespołu Sławomir Berny (instrumenty perkusyjne). Po nich na scenę wyszła Anna Maria Jopek. I zaczął się prawdziwy koncert, znakomity koncert. Artystka brawurowo śpiewała jedną po drugiej swoje piosenki, cały czas przy towarzyszącym jej akompaniamencie muzyków z „Kroke”, spośród których wyróżniał się zwłaszcza grający na altówce i również śpiewający Tomasz Kukurba.

Artyści zaprezentowali muzykę balansującą na granicy etno, folku, jazzu,a także muzyki klasycznej, w której to muzyce przebrzmiewały nawet echa muzyki klezmerskiej. Zdaniem krytyków jest to muzyka trudna do jednoznacznej oceny stylistycznej. Ciekawa muzyka, która nie raz sprawdzała się jako ilustracja filmowa i teatralna, „tak obrazowa, pełna znaczeń, a zarazem tak pojemna dla wyobraźni”. Okazuje się, że zestawienie piosenek Anny Marii Jopek z muzyką zespoły „Kroke” przynosi świetne efekty.

Anna Maria Jopek z uznaniem wypowiadała się o tym „magicznym miejscu, jakim jest Zamek Książąt Mazowieckich” i – tu ciekawostka – już w trakcie bisów improwizując śpiewając zwracała się do publiczności.

To był koncert stojący na najwyższym poziomie. Widzowie zgotowali artystom owację. Były podziękowania i kwiaty wręczone przez prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego.

TWo

Podziel się:


Rok Teatru, Jana Pawła II, jubileusze…

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Ciechanowskiego (26 stycznia) zaprezentowałam radnym i zarządowi powiatu ofertę kulturalną Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej na 2015 rok. Postanowiłam i czytelnikom „Tygodnika Ilustrowanego” nakreślić krótko co będzie się u nas działo w nowym roku.

Cleo: brakuje mi czasu na solową karierę

Bardzo lubię pracować z Donatanem – twierdzi Cleo i zapewnia, że nie zamierza tej współpracy kończyć. Jej zdaniem już wkrótce fani usłyszą kolejne hity duetu, choć niekonieczne inspirowane folkiem. Wokalistka nie ukrywa, że chętnie zajęłaby się solową karierą, ale brakuje jej na to czasu.

XVIII „Spotkanie z książką” w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki

„Dzieje dwóch rodzin” Kazimierza Orłosia

Kolejne, już XVIII, „Spotkanie z książką” w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki. Tym razem (25 lutego) gościem był Kazimierz Henryk Orłoś (rocznik 1935) – znany pisarz, scenarzysta filmowy i telewizyjny, autor słuchowisk radiowych, publicysta.