Pułtusk: Początki kina na ziemiach polskich

Podziel się:

Najstarszy polski film fabularny „Pruska kultura” z 1907 roku rozpocznie cykl spotkań pod hasłem „Krótka historia kina polskiego”. Wieczór filmowy odbędzie się w czwartek, 29 stycznia 2015 r. o godz. 18.00 w pułtuskim kinie „Narew”.

Po nim widzowie obejrzą obraz z 1918 r. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” z Polą Negri w roli głównej. Dopełnieniem pokazu będzie prelekcja red. Andrzeja Bukowieckiego, krytyka filmowego i filmoznawcy.

Uczestnicy pokazów mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród. Zachęcamy do udziału we wszystkich spotkaniach w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia kina w Pułtusku pod patronatem Burmistrza Miasta Pułtusk. Organizatorem głównym przedsięwzięcia jest Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku.

Źródło: UMP

Podziel się:


Człowiek Wolności 2014

Wyróżnienie dla filmowca

Pochodzący z podciechanowskiego Sońska Arkadiusz Gołębiewski, reżyser, scenarzysta, fotografik, dziennikarz, wydawca lokalnego tygodnika „Czas Ciechanowa” otrzymał wyróżnienie w konkursie „Człowiek Wolności 2014” tygodnika „wSieci” – za „szereg filmów i produkcji poświęconych Żołnierzom Niezłomnym i historii Polski”. Tytuł „Człowieka Wolności 2014”

W Muzeum Szlachty Mazowieckiej

Sentymentalny „Salonik PRL-u”

Zaczęło się od tego, że na ścianach pomieszczeń ekspozycyjnych w ciechanowskim Muzeum Szlachty Mazowieckiej wywieszono kilkadziesiąt plakatów, głównie filmowych, z lat 70. i 80. XX w. Pracownica muzeum Elżbieta Długołęcka wpadła na bardzo oryginalny pomysł, żeby wypełnić muzealne sale... eksponatami, a dokładnie mówiąc – przedmiotami codziennego użytku z tamtych

Polska miłość Napoleona

Gdy spytamy dziesięć osób z czym kojarzy im się Pani Walewska, na pewno nie uzyskamy jednej wiodącej odpowiedzi. Dla jednych będzie to metresa cesarza Napoleona, dla innych zapach perfum, a dla kolejnych rodzaj ciasta bądź też tytuł filmu. Ilu Polaków tyle odpowiedzi.