Sojusz muzealnicy–fotograficy

Podziel się:
Zdzisław Smardzewski, fot. Janina Janakakos-Szymańska

W wyniku niedawnego porozumienia pomiędzy dyrekcją Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i zarządem Ciechanowskiego Klubu Fotograficznego (CKF) początek roku 2015 otworzył nową inicjatywę regionalistyczną na rzecz cyfrowego dokumentowania przez fotografików obiektów narodowego dziedzictwa kulturowego, rozsianych na terenie całego północnego Mazowsza. Ważnym dla środowiska CKF ustaleniem jest też możliwość korzystania z pomieszczeń muzealnych na potrzeby klubowych spotkań organizacyjnych, m.in. edukacyjnych, konsultacyjnych, prezentacyjnych, a także wystawienniczych.

Na program styczniowego spotkania społeczności fotografików już w nowym lokum w gmachu głównym Muzeum Szlachty Mazowieckiej – poprowadzonego przez prezesa CKF Zdzisława Smardzewskiego wraz z wiceprezes Alicją Gąsiorowską i wiceprezesem Bolesławem Prusem – złożyło się kilka kwestii o charakterze zarówno organizacyjnym jak i programowym oraz edukacyjnym. Przedstawiono ramy współdziałania CKF z MSM, przyjęto nowych członków asocjacji – którzy dokonali autoprezentacji, zapoznano się z możliwościami propagacji artystycznych dokonań członków Klubu na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”, ustalono miesięczną dobrowolną składkę na kawę, ciastka, etc., dyskutowano nad sprawami podnoszonymi bieżąco. W trakcie spotkania wiele czasu poświęcono zagadnieniom: doboru parametrów ekspozycji (w tym wpływu przysłony obiektywu na głębię ostrości), czułości matrycy światłoczułej oraz czasu otwarcia migawki (czasu naświetlania). Omawiano również kwestie dotyczące ogniskowych obiektywu (kąta widzenia).

– Zadaniem fotografika jest także dokumentowanie obrazów zmieniającej się, przemijającej rzeczywistości oraz otaczającego nas piękna. Dlatego z wielką radością przyjęliśmy propozycję współpracy ze środowiskiem muzealników mazowieckich w sprawie utrwalania ginących świadectw dorobku kulturowego poprzednich pokoleń. Będziemy poszukiwać i uwieczniać na fotografiach wszelkie dobra kultury materialnej, m.in. obiekty sakralne, pałace, dwory, zabudowania gospodarcze, budynki fabryczne, stare maszyny i urządzenia, ale też np. meble, ubiory i domowe sprzęty codziennego użytku, mówiące o sposobie życia poprzednich pokoleń. Efekty naszych prac społeczność lokalna będzie mogła poznawać na pokazach i wystawach dostępnych szerokiej publiczności – powiedział nam prezes Ciechanowskiego Klubu Fotograficznego Zdzisław Smardzewski.

Podziel się:


U ciechanowskich poetów

Spotkanie z Markiem Piotrowskim

Coraz ciekawsze stają się „Czwartkowe wieczory z poezją” organizowane przez ciechanowski oddział Stowarzyszenia Autorów Polskich. Bohaterem ostatniego XXI spotkania, 1 października w restauracji „Retro”, był Marek Janusz Piotrowski – z zawodu archeolog, ale także publicysta, autor tekstów kabaretowych, poeta.

Wystawa w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki

„Osobowości malarskie”

W galerii Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie 19 listopada otwarta została wystawa malarstwa, na którą złożyły się prace 30 artystów, członków warszawskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.

Wielkanoc bez wyrzeczeń

Święta wielkanocne to nie tylko uczta dla ducha, ale także dla ciała. To okazja do spotkania z bliskimi, rodziną, oczywiście przy suto zastawionym stole. Co zrobić, polska tradycja rządzi się swoimi prawami. Jak świętujemy, to na całego. Efekt? W ciągu tych dwóch dni robimy sobie zapasy energetyczne na kilka kolejnych. Czujemy się potem zmęczeni, ociężali, a pasek w naszych