Teresa Kaczorowska

Czwarty rok spotkań w Galerii

Podziel się:

  Pragnę dziś wspomnieć o XV Spotkaniu z Książką w Galerii, które odbyło się w czwartek, 5 lutego 2015 r., w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej. O jubileuszowym spotkaniu, które rozpoczęło czwarty rok tego coraz bardziej popularnego cyklu – i to mocnym akcentem. PCKiSz zaprosiło bowiem Marcina Wolskiego z Warszawy – znanego

 

Pragnę dziś wspomnieć o XV Spotkaniu z Książką w Galerii, które odbyło się w czwartek, 5 lutego 2015 r., w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej. O jubileuszowym spotkaniu, które rozpoczęło czwarty rok tego coraz bardziej popularnego cyklu – i to mocnym akcentem.

PCKiSz zaprosiło bowiem Marcina Wolskiego z Warszawy – znanego radiowca, twórcę legendarnych audycji satyrycznych „60 minut na godzinę” (w Trójce PR, w latach 1974-1981, a potem w „Powtórce z Rozrywki”), czy programu „Zsyp” (PR I, lata 1989-2009). Marcin Wolski, to także poeta, prozaik, współtwórca i autor licznych tekstów wielu lubianych programów telewizyjnych, jak „Polskie Zoo” (1991-1993), czy „Szopki Noworoczne” przedstawiających w krzywym zwierciadle polską scenę polityczną.

I właśnie ciechanowianie, którzy Galerię im. B. Biegasa wypełnili tego wieczoru co do ostatniego miejsca, wspominali tamte programy Wolskiego z największym sentymentem – a było wśród nich wielu wychowanych na „Sześćdziesiątce”. Jednocześnie ubolewali, że Marcin Wolski – rocznik 1947, ale wciąż zachwycający witalnością, pomysłami, lekkością pióra – jest dziś przez publiczne media pomijany, „zamilczany” i prawie w nich nieobecny.

Sam artysta był jednak w dobrym nastroju: – Jestem optymistą. Globalnym. Jako historyk z wykształcenia wiem, że historia jest sprawiedliwa. Kto jest poniżony, będzie wywyższony – żartował. I sypał jak z rękawa swoje utwory – zarówno satyryczne, jak teksty poważne i poetyckie. Zawsze zmuszające do myślenia, dotykające troski o ziemię ojczystą, o przyszłość Polski, której niepodległy byt jest znowu zagrożony.

Jego zdaniem obecna Polska to bezkrólewie, bez władzy mądrej i dbającej o polskie interesy. Wykrwawiająca się każdego roku o setki tysięcy młodych ludzi opuszczających kraj, z rządem, który nie troszczy się ani losy narodu, ani o polską rację stanu. Według Wolskiego nawet w „Polskim Zoo” trudno byłoby dziś znaleźć tak podłe i bezmyślne zwierzęta, które odegrałyby role obecnych włodarzy polskiej sceny politycznej.

Marcin Wolski, obecnie występujący głównie jako pisarz, autor ponad 80 książek, członek SPP i SDP – gość XV Spotkań z Książką w Galerii PCKiSz w Ciechanowie – zapraszał na łamy „Gazety Polskiej Codziennej”, tygodników „Do Rzeczy” i „wSieci”, gdzie pisze swoje felietony oraz przychodzące mu z niezwykłą łatwością „rymowanki”. Jedną z nich – prowadząc XV Spotkanie z Książką w Galerii – zarecytowałam w Galerii B. Biegasa. Był to utwór „Życzenia i marzenia”, opublikowany w „Gazecie Polskiej Codziennej”, 3-4 stycznia 2015 roku. Sądzę, że życzenia Marcina Wolskiego nie są w naszym kraju nad Wisłą odosobnione…:

Życzenia i marzenia”,

Czas składania życzeń upływa dość szybko,

więc pozwólcie przez chwilę – będę złotą rybką,

która w powadze chwili i dużym skupieniu

pożyczy sobie w waszym i swoim imieniu.


Niechaj spełnią się nowe nadwiślańskie cuda,

wujo Bronek przepadnie i zwycięży Duda.

Awansują rozsądni, a przegrają głupki,

niech rozwija się Polska, zbawiają nas łupki.

Sądy wreszcie przestaną działać ślamazarnie

NATO zamiast kompanii przyśle tutaj armię.

Niech Kaczyński na premiera znów zjawi się krześle,

A Donalda Bruksela ze wstydem odeśle.

Powstanie wreszcie władza, co zło w dobro zmienia

Wszyscy wielcy złoczyńcy trafia do więzienia.

Niech odzyska stracone ziemie Ukraina,

Niech Rosjanie pogonią precz z Kremla Putina…

Powiadacie nie może się to wszystko zdarzyć?

Nie święci garnki lepią.

Zawsze warto marzyć!

Podziel się:


Zdjęcie profilowe

Teresa Kaczorowska

Dziennikarka, prozaik i poetka, dr nauk humanistycznych. Autorka kilkunastu książek, wielu artykułów prasowych i publikacji naukowych. Redaktor rocznika „Ciechanowskie Zeszyty Literackie”, wydawanych od 1999 r. przez Związek Literatów na Mazowszu (jest jego prezesem). Animatorka kultury. Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie (od 5.X.2011). Uhonorowana licznymi nagrodami w Polsce i zagranicą, ostatnio Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010), Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014).

„Romantyków rozmowy z Bogiem”

Mickiewicz, Słowacki i Krasiński byli głównymi bohaterami prelekcji „Romantyków rozmowy z Bogiem” - wygłoszonej w opinogórskim Muzeum Romantyzmu przez Waldemara Smaszcza – historyka literatury, krytyka, eseisty i tłumacza podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej w kościołach fundacji Krasińskich.

W opinogórskiej Oranżerii Piosenki spod znaku „Piwnicy pod Baranami”

Recital Agaty Ślazyk

23 stycznia do Opinogóry zjechała słynna krakowska „Piwnica pod Baranami”. Może nie cała, ale jedna z artystek występujących na co dzień w tym kabarecie, mianowicie Agata Ślazyk. Dała tu swój znakomity recital zatytułowany: „Gdzieś na ulicy nienazwanej”.

Wystawa w Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Studio”

Plener malarski „Nasz Ciechanów”

Plenery malarskie organizowane są przez ciechanowskich twórców od lat. Jednak ostatni plener, zorganizowany przez ciechanowski oddział Stowarzyszenia Autorów Polskich, w dniach od 3 do 9 sierpnia, był szczególny: po raz pierwszy poświęcony został wyłącznie miastu Ciechanów, a jego tytuł brzmi - „Nasz Ciechanów 2015”.