ISLAMISTA I MUZUŁMANIN

Podziel się:
Szanowni Państwo, jest to mój pierwszy wpis w dziale „Opinii Ekspertów” i w związku z tym, że ostatnio namnożyło się ekspertów od spraw terroryzmu mającego swoje podłoże religijne chciałbym tylko skromnie poprosić tych ekspertów i wyjaśnić tym, którzy te eksperckie opinie czytają, żebyśmy zaprzestali żonglerki i traktowania jako synonimy dwóch słów: ISLAMISTA I MUZUŁMANIN.

Szanowni Państwo, jest to mój pierwszy wpis w dziale „Opinii Ekspertów” i w związku z tym, że ostatnio namnożyło się ekspertów od spraw terroryzmu mającego swoje podłoże religijne chciałbym tylko skromnie poprosić tych ekspertów i wyjaśnić tym, którzy te eksperckie opinie czytają, żebyśmy zaprzestali żonglerki i traktowania jako synonimy dwóch słów: ISLAMISTA I MUZUŁMANIN.

Dlaczego? Postaram się to wyjaśnić najprościej jak umiem. Otóż:

– muzułmanin to wyznawca Allaha, z języka arabskiego „poddany Bogu”;

– islamista jest zwolennikiem doktryny politycznej zwanej Islamizmem, która z religii robi system polityczny a sama wywodzi się od XIX wiecznych fundamentalistów islamskich.

Każdy islamista jest ex definitione muzułmaninem, ale większość muzułmanów świata to nie są islamiści.

Jako etnolog i antropolog kulturowy a więc osoba próbująca wyjaśnić zawikłania człowieka w kulturze czułem się w obowiązku wyjaśnienia tych dwóch kwestii. Proszę zapamiętajmy to rozróżnienie ze zwykłego poczucia wrażliwości i sprawiedliwości społecznej i nie krzywdźmy innych swoimi generalizacjami.

W związku z tym, że jest to mój pierwszy post, chciałbym też zaproponować Państwu pewną formę wzajemnej komunikacji. Otóż na końcu tego posta podam swój adres mailowy. Wielu z nas interesuje się dalekimi kulturami, religiami, językami. Nie zawsze jednak można odnaleźć interesujące nas informacje w ogólnodostępnych źródłach. Jako osoba posiadająca podstawy wiedzy o kulturach, religiach, tradycjach i językach świata, chętnie posłużę swoją (mam nadzieję, że wystarczającą) wiedzą a z pewnością dowiem się także czegoś ciekawego od Państwa.

Tak więc wszelkie pytania, uwagi oraz informacje dotyczące wzajemnych relacji narodów, kultur, języków, religii a także pochodzenia tych poszczególnych zjawisk proszę kierować na adres: dominik_napiwo@wp.pl. Ja ze swojej strony postaram się pozbierać poszczególne listy i co jakiś czas odpowiedzieć na nie na powyższej stronie.

Podziel się:


Zdjęcie profilowe

Dominik Jakub Napiwodzki

Urodził się w Ciechanowie. Tutaj też ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 2 im. Adama Mickiewicza. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Adama Krzanowskiego w Mławie z filią w Ciechanowie. Z wykształcenia antropolog kulturowy. Pasjonat poznawania kultury, historii i społeczeństwa rdzennego narodu Krymu - Tatarów Krymskich. W związku z zainteresowaniami już od kilku lat współpracuje z różnymi instytucjami oraz organizacjami Tatarów polskich oraz krymskotatarskich, w tym z ciechanowską "Fundacją Krym".

Poseł Marek Jakubiak o polskiej polityce zagranicznej

Zacznijmy od siebie, zanim będziemy innym pomagać

Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Ograniczę się do wykorzystania minuty. Skoro pan minister lekceważy nas, to myślę, że nie ma co tutaj za długo się rozgadywać.

Rok Teatru, Jana Pawła II, jubileusze…

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Ciechanowskiego (26 stycznia) zaprezentowałam radnym i zarządowi powiatu ofertę kulturalną Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej na 2015 rok. Postanowiłam i czytelnikom „Tygodnika Ilustrowanego” nakreślić krótko co będzie się u nas działo w nowym roku.

Mieszkanie: kupuj z głową

W nowy rok setki polskich rodzin weszło z mocnym postanowieniem zakupu mieszkania. W ocenie ekspertów, uwaga wielu kupujących koncentruje się na elementach, które nie mają kluczowej roli w obniżaniu ryzyka. Dla większości ludzi jest to najpoważniejszy zakup w życiu. Często długo wyczekiwany i jednocześnie wiążący się z wieloma wyrzeczeniami. Niestety brakuje trzeźwego