Obce ciało

Krzysztof Zanussi w Ciechanowie

Podziel się:

W karnawałową sobotę obejrzałam w kinie Łydynia, w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, film „Obce ciało”, Wyreżyserował go jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina – Krzysztof Zanussi. Film kontrowersyjny, okrzyczany jako antykobiecy, stąd reżyser miał trudności z pozyskaniem funduszy na jego realizację, a obecnie – także z rozprzestrzenianiem filmu. Wiele kin nie widzi go w swoim repertuarze. Postanowiłam więc wyrobić własne zdanie, zwłaszcza, że w środę, 21 stycznia o godz. 18.00, w kinie Łydynia, tuż przed projekcją filmu „Obce ciało”, odbędzie się spotkanie z jego reżyserem i współproducentem – Krzysztofem Zanussim.

Film jest w gwiazdorskiej obsadzie. Grają w nim, m.in. Agata Buzek, Agnieszka Grochowska, Weronika Rosati, Stanisława Celińska, włoski aktor Ricardo Leonelli oraz wielu innych aktorów, w tym także kilkoro z Rosji (film jest koprodukcją polsko-włosko-rosyjską). Obraz opowiada głównie o uczuciu Angelo (Ricardo Leonelli) i Kasi (Agata Buzek), którzy poznali się we Włoszech w grupie modlitewnej Focolari. Połączyła ich miłość i wiara w Boga. Ich związek przerywa powrót dziewczyny do Polski, która podąża za głosem Boga i postanawia wstąpić w Polsce do klasztoru. Angelo przyjeżdża za nią do Warszawy, żeby nakłonić Kasię do zmiany zdania. Czekając na decyzję ukochanej, podejmuje nad Wisłą pracę w międzynarodowej korporacji. Firmą zarządza bezwzględna i cyniczna Kris (Agnieszka Grochowska), przy pomocy swojej asystentki Miry (Weronika Rosati). W korporacyjnej rzeczywistości, głęboko wierzący Angelo staje się ofiarą drwin i mobbingu. Czuje się niezrozumiany, samotny, obcy, „jak w bagnie”. Kris, wykorzystując swoją władzę, bawi się nim i chce zmusić do złamania zasad moralnych. Jednocześnie jest zafascynowana jego wiarą…

Film pokazuje pustkę robiących za wszelką cenę wielu dzisiejszych kobiet – pozbawionych wszelkich norm obyczajowych, nie przestrzegających żadnych wartości i zasad. Jednak czy szczęśliwych? Zapraszam w środę, 21 stycznia na godz. 18.00, do kina Łydynia, na spotkanie z Krzysztofem Zanussim, tuż przed projekcją filmu „Obce ciało”.

Podziel się:


Zdjęcie profilowe

Teresa Kaczorowska

Dziennikarka, prozaik i poetka, dr nauk humanistycznych. Autorka kilkunastu książek, wielu artykułów prasowych i publikacji naukowych. Redaktor rocznika „Ciechanowskie Zeszyty Literackie”, wydawanych od 1999 r. przez Związek Literatów na Mazowszu (jest jego prezesem). Animatorka kultury. Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie (od 5.X.2011). Uhonorowana licznymi nagrodami w Polsce i zagranicą, ostatnio Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010), Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014).

Całym sercem za rodakami

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Z drżącym głosem staję tutaj, wiedząc, jaki wielki ciężar na nas Polakach ciąży od lat, od setek lat - chodzi o zapomnianych, porwanych, wywożonych na siłę ludziach, Polakach z 1863 r., z 1920 r. czy też 1944 i 1945 r.

Polsko-krymskotatarskie drogi do współczesności

Szanowny czytelniku, tym artykułem chciałbym zakończyć cykl o historii relacji polsko-krymskotatarskich. Następne teksty dotkną już czegoś innego, też przybliżającego polskiemu czytelnikowi kulturę krymskotatarską, ale historia nie będzie już głównym tematem, stanie się tłem dla poszczególnych zagadnień, których spróbuję się podjąć.

Tomasz Ulatowski

Hidżra i dżizja

  O muzułmańskich imigrantach powiedziano, napisano i pokazano już wiele. Dlatego niejako bez wstępu – jak to zwykle opisującego genezę, skalę i oblicza całego zjawiska – od razu przechodzę do rzeczy. Interesującym się tym problemem, dla dopełnienia obrazu, pragnę zwrócić uwagę na – jak sądzę mniej znane – kwestie. Są to dwa pojęcia, mocno zakorzenione w