Poseł Marek Jakubiak o polskiej polityce zagranicznej

Zacznijmy od siebie, zanim będziemy innym pomagać

Podziel się:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Ograniczę się do wykorzystania minuty. Skoro pan minister lekceważy nas, to myślę, że nie ma co tutaj za długo się rozgadywać.

Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Ograniczę się do wykorzystania minuty. Skoro pan minister lekceważy nas, to myślę, że nie ma co tutaj za długo się rozgadywać.

Cieszy nas polityka podniesionej głowy wobec naszych sąsiadów, cieszą nas zapowiedzi dobrze rozumianej asertywności wobec Niemiec. Jednak chciałbym odnieść się do tej części wypowiedzi pana ministra, która dotyczyła Ukrainy. Uważam, że słowa pana ministra są niejako wynikiem nadgorliwości i oparte są na poprawności politycznej. Uważam, że Ukraina budowę swoich relacji z sąsiadami i Unią Europejską powinna zacząć przede wszystkim od siebie. Zacznijmy od Wołynia, skutecznie omijanego w stosunkach polsko-ukraińskich. Wreszcie rozliczmy czarne dziury w naszej wspólnej historii. Chcę powiedzieć, że na poczet dobrej współpracy mimo wizyty pana prezydenta w następnym dniu zrobiono bohatera z bandyty Bandery, bandyty skazanego na karę śmierci w II Rzeczypospolitej Polskiej. I ten temat też trzeba załatwić. Nie można tak sobie przechodzić obok tego.
W rankingu krajów o największej korupcji Ukraina znajduje się w niechlubnej czołówce, jeżeli nie na pierwszym miejscu. W tym przypadku zachęcanie polskiej przedsiębiorczości do inwestowania w takich warunkach jest co najmniej ryzykowne, jeżeli nie jest napuszczaniem polskich przedsiębiorców, żeby stracili własne majątki na rzecz Ukrainy. Oświadczenie to powinno zostać wręcz wycofane. Zacznijmy od siebie, od polskiej gospodarki, zanim będziemy innym pomagać. Mamy podstawę przypuszczać, że każda pomoc finansowa powoduje uśmiech oligarchów, a nie Ukraińców. Dziękuję.
Posiedzenie nr 10, 29 stycznia 2016
4. punkt porządku dziennego: Informacja ministra spraw zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku.

Za www.sejm.gov.pl


 

zaleski wikipedia

Ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski komentuje wystąpienie posła Marka Jakubiaka

(..) Jednym z ciekawszych głosów było krótkie, bo zaledwie jednominutowe, wystąpienie posła Marka Jakubiaka z klubu parlamentarnego Kukiz’15. Skoncentrował się on na polityce rządu PiS wobec Ukrainy, zarzucając szefowi MSZ, że jego słowa nacechowane są nadgorliwością i poprawnością polityczną.  Wytknął również, że brak jednoznacznego rozliczenia „czarnych dziur historii”, a zwłaszcza Wołynia, czyli (co jest moim wyjaśnieniem) ludobójstwa dokonywanego przez zbrodniarzy z UPA i SS Galizien nie tylko na terenie województwa wołyńskiego, ale  i w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie. Poruszył także sprawę gloryfikacji na Ukrainie Stepana Bandery, który był bandytą skazanym przez sąd Drugiej Rzeczypospolitej. Takich spraw nie można pozostawiać bez odpowiedniej reakcji.
(…)
Na koniec poseł stwierdził, że polska pomoc finansowa dla Ukrainy powoduje „uśmiech oligarchów, a nie Ukraińców.”
Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza, że dwa lata po wydarzeniach na kijowskim Majdanie nadak Ukrainą trzęsą jak chcą właśnie owi oligarchowie jak np. „gazowa księżniczka” Julia Tymoszenko czy wszechwładny Ihor Kołomojski, szef wspólnot żydowskich (posiadający w swej kieszeni kilka paszportów). Również prezydent Petro Poroszenko ustawicznie pomnaża swój gigantyczny majątek, wyceniany na 1,5 miliarda dolarów, którym z gwałtownie ubożejącym społeczeństwem bynajmniej nie chce się podzielić. A mógłby np. kupić buty dla żołnierzy lub wesprzeć szpitale i domy pomocy społecznej. I na pomoc dla takich bogaczy mają iść pieniądze polskiego podatnika? (…)
Za onet.pl

Podziel się:


Zdjęcie profilowe

Marek Jakubiak

Polski przedsiębiorca konsekwentnie promujący polską historię i tradycyjne wartości. Wielki fan fenomenu husarii - najsłynniejszego polskiego rycerstwa, pomysłodawca i mecenas kampanii „Husaria przed Pałac” dążącej do postawienia warty husarskiej przed Pałacem Prezydenckim. Jego pasją jest pielęgnowanie tradycji polskiego piwowarstwa, prowadzi swój biznes wskrzeszając nieczynne browary, przywracając im równocześnie dawną godność. Stworzył największą grupę browarów regionalnych BRJ Sp. z o.o., w skład której wchodzą browary: Ciechan, Lwówek, Bojanowo, Tenczynek i Biskupiec.

(Cykl): Ekonomia po ludzku

„NISZCZYCIELSKIE HIPERMARKETY”

Wielu na nie psioczy, ale jednocześnie nie wyobraża sobie zakupów bez nich. Spójrzmy chłodnym okiem na kilka obiegowych opinii w kwestii tzw. sklepów wielkopowierzchniowych.

Niezwykły Ostoja

W imponującym pod względem artystycznym programie noworocznej XXV GALI 2015 (Koncert Kolbergowski, spektakl teatralny „Jubileusz”, wernisaż malarstwa J. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego) - która w progu roku stała się także najważniejszym salonem towarzysko-politycznym (przybyła cała elita Ziemi Ciechanowskiej) - warto zatrzymać się na wystawie J. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego.

To, czego Polska potrzebuje, to mądre obywatelskie veto

By było normalnie, trzeba uzupełnić system podejmowania decyzji w państwie. Polska potrzebuje przywrócenia podmiotowości obywatelom w wymiarze ustrojowym. Siła mandatu poselskiego powinna zależeć od frekwencji w wyborach. Sejm wybrany przez 40 % uprawnionych do głosowania ma przecież słaby mandat społeczny, a mimo to jest reprezentacją całego narodu. Społeczeństwo powinno