Kadra Polski do lat 18 trenowała w Ciechanowie

Podziel się:

Od 6 do 13 lutego w Ciechanowie miało miejsce zgrupowanie kadry Polski w rugby w kategorii wiekowej do lat 18. Do Ciechanowa z całej Polski zjechało 31 zawodników, którzy pod kierunkiem trenera reprezentacji Krzysztofa Okapy oraz jego asystenta trenera Karola Czyża, budowali formę na zbliżające się Mistrzostwa Europy w rugby w tej kategorii wiekowej.

 

 

 

Zawodnicy korzystali w tym czasie z obiektów MOSiR w Ciechanowie gdzie odbywały się treningi, jednak w trakcie zgrupowania nie zabrakło również meczu kontrolnego, który został rozegrany w niedzielę 8 lutego w Warszawie. W meczu tym którym w Ciechanowie reprezentacja pokonała kolegów z reprezentacji Polski U19 wynikiem 35:15.

 

 

Rozmowa z Krzysztofem Okapą, trenerem reprezentacji Polski rugby do lat 18.

 

Tygodnik Ilustrowany: Zgrupowanie kadry w Ciechanowie pod kierunkiem pana oraz trenera Karola Czyża trwało tydzień. Czy może nam pan przedstawić główny cel jaki przyświecał temu zgrupowaniu?

Celem zgrupowania w Ciechanowie była relizacja kolejnego etapu przygotowań Reprezentacji Polski U18 do Mistrzostw Europy Juniorów, które odbędą się w dniach 27.03 – 04.04.2015 r. W Toulouse (Francja). Szczegółowe zadania, które wykonaliśmy to: mecz kontrolny w Kadrą U19, praca nad taktyką gry defensywnej i ofensywnej praz przygotowanie motoryczne, a w zasadzie cykl tygodniowy kształtowania wytrzymałosci specjalnej i siły.

Jakie plany ma przed sobą kadra w 2015?

Przed ME mamy jeszcze w planie rozegranie meczu towarzyskiego z reprezentacją Belgii U18 na wyjeździe. Czekamy tylko na wskazanie przez Belgów terminu. W grę wchodzą terminy 28.02.2015 r. lub 07.03.2015 r. Potem prawie trzy tygodnie zawodnicy będą prygotowywali się w swoich klubach. To czas na odpoczynek i podtrzymanie szybkości. Na ME do Toulouse lecimy 26.03.2015 r. I wracamy w Wielką Niedzielę. Na tym turnieju kończy się etap szkolenia tej kadry. Starszy rocznik (1997) odejdzie w do rocznika 1998 dołączy rocznik 1999 i od kwietnia rozpoczniemy selekcję czyli szkolenie w ramach Kadr Wojewódzkich oraz akcję szerokiej Kadry Polski Juniorów.

Jak ocenia pan kondycję rugby w Polsce z perspektywy trenera, który stale współpracuje z klubami?

Można na to spojrzeć z dwóch perspektyw. Z jednej strony bardzo ciekawie zapowiadający sie program rugby-tag, kóry nareszcie objął szkoły podstawowe. To naprawdę rewolucja w rozwoju polskiego rugby ale na pierwsze efekty musimy poczekać 6-8 lat. Pamiętajmy że rugby-tag to program popularyzatorski, a jego celem jest poznanie dyscypliny rugby przez nauczycieli, rodziców i dzieci. To budowanie kultury rugby i zachęcanie do rozpoczęcia treningów specjalistycznych w sekcjach klubowych. Z drugiej strony martwi bardzo mała liczba drużyn kadetów i juniorów (zawodników w wieku do 18 lat) a wydawałoby się,  że trzy poziomy rozgrywek ligowych rugby 15-osobowego i wiele ośrodków rugby 7-osobowego, powinny gwarantować rozwój zespołów młodzieżowych. Wiele krajów europejskich wyprzedziło nas w tym zakresie rozpoczynając 10-20 lat temu szkolenie z rugby w szkołach. Trudno nam będzie dogonić ich w najbliższych latach.

Rugby jest sportem nadal mało rozpoznawalnym w Polsce. Wielu rodziców ma też duże obawy przed pozwoleniem swojemu dziecku by trenowało tę dyscyplinę sportu z czym zresztą  ja sam spotykam się w Ciechanowie. Zresztą, sama młodzież też dzisiaj nie jest skora do uprawiania sportu. Jak przekonałby pan młodych ludzi do trenowania właśnie rugby?

W obecnych czasach młodzież ma tak wiele atrakcji, że sport wyczynowy jest mało modny. Chętnych do aktywności fizycznej bardziej przyciąga rekreacja i treningi indywidualne poprawiające sylwetkę. Wyczyn jest męczący, zabiera dużo czasu i wymaga dyscypliny i podporządkowania grupie i trenerowi. Oferta indywidualnych treningów: bieganie, rower, fitness itp. zabezpiecza potrzeby sportowej aktywności fizycznej. Problemy z naborem do grup młodziezowych mają dyscypliny cieszące się wiekszą popularnością. Nie mniej jednak do rugby zachęciłbym młodzież (zarówno chłopców i dziewczęta) którzy lubią współpracę w grupie, rywalizację i walkę w  kontakcie. Rugby to możliwość przeniesienia na boisko energii i chęci współzawodnictwa. W rugby można przeżywać pozytywne emocje, nawiązywać przyjaźnie, doskonalić psychiczne i fizyczne sfery organizmu. To naprawdę bardzo ciekawa gra dla ludzi inteligentnych bez względu na warunki fizyczne.

Rozmawiał Łukasz Gąsiorowski

Podziel się:


Nowa siłownia w Opinogórze

O tym, że obiekty sportowe tworzy się nie dla przecinania wstęg przekonał wszystkich, po raz kolejny, wójt gminy Opinogóra Górna, Stanisław Wieteska. Wraz z Teresą Kudlak, dyrektor Gimnazjum w Opinogórze, otworzyli uroczyście siłownię w bloku sportowym tej szkoły.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Ciechanów 2015

Po tym co zaprezentowali najlepsi na zawodach można z optymizmem czekać sierpniowych mistrzostw Europy juniorów do lat 17 i młodzików do lat 15 w Karlskronie. W Ciechanowie zakończyła się, trwająca 3 dni, edycja ciężarowej rywalizacji w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (rocznik 1998-1999).

II Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie rozstrzygnięty

W Ciechanowie rozegrano II Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, zorganizowany przez sekcję szachową TKKF Promyk w Ciechanowie i Studium Wychowania Fizycznego PWSZ w Ciechanowie. W turnieju wzięło udział  32 zawodników między innymi: z  Wyszkowa, Legionowa, Warszawy, Mławy, Płońska i Ciechanowa.