Nominowana do Oscara – specjalnie dla „Tygodnika Ilustrowanego”

Aneta Kopacz: Praca wre!

Podziel się:
fot. Tygodnik Ilustrowany

Aneta Kopacz – reżyser i współscenarzystka dokumentalnego filmu „Joanna” opowiadającego o chorej na raka kobiecie i nominowanego do Oscara w kategorii „najlepszy film dokumentalny” – pochodzi z Ciechanowa. Jest absolwentką psychologii i podyplomowych studiów reportażu na Uniwersytecie Warszawskim oraz Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Andrzeja Wajdy. „Joanna” – jak czytamy w recenzji na filmweb.pl to film „Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości”. Film zdobył już wiele nagród w Polsce i za granicą. Z Aneta Kopacz rozmawiam o jej planach, tych bliższych i dalszych…

Czy studia psychologiczne pomagają w pracy reżysera?

Aneta Kopacz: Bez wątpienia studia psychologiczne pomagają w rozumieniu ludzi, ich zachowań i emocji, co w filmie dokumentalnym ma szczególne znaczenie. Jednakowoż, moim zdaniem, same studia nie są wystarczające. Potrzebna jest szczególna empatia, aby móc współodczuwać z bohaterem, często bez konieczności używania słów. Tego raczej żadna uczelnia nie jest w stanie nauczyć. Bardzo ważna jest także gotowość do wchodzenia z innymi w bliskie i szczere relacje.

Pani plany na 2015 rok. Może jakaś fabuła?

A.K.: Jestem w trakcie przygotowań do kolejnego dokumentu. Również niezwykle intymnego i jednocześnie bardzo trudnego do realizacji. Będzie to film o szczególnym i bardzo wyczekiwanym spotkaniu, w którym ogromne szczęście miesza się ze strasznym bólem. Niestety, nic więcej na razie nie mogę zdradzić. W międzyczasie z Tomkiem Średniawą piszemy scenariusz filmu fabularnego, opartego na wydarzeniach autentycznych. Nie sądzę, żeby którykolwiek z tych projektów zakończył się w 2015 roku. Myślę, że 2016 jest bardziej realny.

87. gala oscarowa odbędzie się 22 lutego w Teatrze Dolby w Hollywood. Kiedy wylatuje Pani do USA?

A.K.:Lecę do Los Angeles już pod koniec stycznia. 2 lutego jest spotkanie wszystkich nominowanych do Oscara. Zaraz później rozpoczyna się intensywny czas promocji filmu, zatem praca wre!

Przed Panią najważniejsza ceremonia rozdania nagród filmowych. Czy (i jaka) kreacja na galę już wybrana?

A.K.: Sukienkę zaprojektowała mi Zosia Chylak. Właśnie pędzę zaraz do przymiarki. Będzie czarna, jedwabna, trochę połączenie stylu Audrey Hepburn i francuskiego szyku.

Podziel się:


Kolejni Niezłomni przywróceni rodzinom i nam…

1 marca w Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych rodziny pięciorga żołnierzy niepodległościowego podziemia – ofiar komunistycznego terroru odebrały, na uroczystości w Pałacu Prezydenckim, noty identyfikacyjne swych ekshumowanych wcześniej krewnych: Mariana Kaczmarka, Józefa Kozłowskiego, Stanisława Kutryba, Edwarda Pytko i Danuty Siedzikówny – słynnej Inki.

Kolejna inwestycja Grupy BRJ – Browar Tenczynek – ruszy w pierwszej połowie roku

Zakup nieruchomości w Tenczynku pochłonął ponad 3 mln zł, jednak szacowany koszt modernizacji browaru to 12 mln zł. Zabytkowy Browar Tenczynek od kwietnia 2014 r. należy do Grupy Browarów Regionalnych Jakubiak, w skład której wchodzi pięć browarów regionalnych m.in. w Ciechanowie, Lwówku Śląskim i Bojanowie.

Jutro upływa termin złożenia oświadczeń o formie opodatkowania przychodu z najmu mieszkań

Do wtorku mają czas osoby, które chcą zmienić sposób opodatkowania przychodów z najmu mieszkania. Dla osób, które dopiero zaczną wynajmować lokale, terminem złożenia oświadczenia jest 20. dzień miesiąca po uzyskaniu pierwszego przychodu albo koniec roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnęły w grudniu.