Rozmowa z Pawłem Kukizem, podczas otwarcia Browaru Tenczynek

Będę walczył o Polskę do końca

Podziel się:

Panie Pawle, jak wrażenia po wizycie w browarze? Piwa Pan spróbował?

Nie spróbowałem, bo już sporo lat nie piję. Natomiast ja, i to już mówiłem panu prezesowi, moją pierwszą pracą była właśnie praca w browarze. W Niemodlinie. Został zamknięty swego czasu. Nie wiem czy coś się tam dzieje teraz. Już nie mieszkam w tej miejscowości.

W tym browarze jest coś nieprawdopodobnego. To zderzenie historii z nowoczesnością. I to jest polskie, nasze. To jest bardzo istotne. ważne.

Prezes Jakubiak przywraca do życia browary. Przywraca nadzieję. Pan robi coś takiego w Polsce.

Tacy ludzie jak pan Jakubiak poruszają się w bardzo trudnych warunkach. Ja chcę zrobić wszystko by te warunki były znacznie łatwiejsze.

Powiem w wielkim uproszczeniu, gdybyśmy stworzyli system podobny do węgierskiego, czyli ochrony interesu narodowego, interesu wspólnoty.

U nas mnóstwo energii idzie w walkę zamiast w proces twórczy.

Doprowadzenie do normalnego systemu może spowodować powstanie warunków do wyzwolenia tej energii. Wtedy w ciągu kilku czy kilkunastu lat to my jesteśmy potęgą.

Po powstaniu wyemigrowało kilka tysięcy ludzi i ten fakt został nazwany Wielką Emigracją. Proszę mi powiedzieć, jak nazwać fakt wyemigrowania 3 milionów Polaków, i to w ciągu kilku lat?

Ja to nazywam ostro, nazywam to eksterminacją polskości. W sytuacji takiej, gdzie mamy do czynienia z brakiem wolnego rynku, grabieżczą polityką banków i korporacji. Tych zachodnich i generalnie obcych.

Ludzie w Polsce nie mają poczucia bezpieczeństwa bytu. Mamy do czynienia z wyprowadzaniem Polaków z Ojczyzny i jednocześnie wprowadzaniem do Polski uchodźców z krajów afrykańskich, arabskich. Ja jestem chrześcijaninem. Ja bym wszystkich tych ludzi, którzy ze względu na biedę, ze względu na prześladowania, muszą opuścić swoje ojczyzny przytulił do serca. Ale nie stać nas na to. Nie stać nas na to aby realizować taką politykę. Nie stać nas by być ofiarą polityki mocarstw, które prawdopodobnie chcą sobie zrobić z Polski od Rzymu do Bizancjum taką fosę, w której będzie mieszkała bezwładna taka łatwa do kontrolowania.

Nie sztuką jest mądre księgi spalić. Sztuką jest z mądrych ksiąg się nauczyć i napisać mądrzejsze.

Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie to zrobić. Jestem pewien.

Czy referendum jest krokiem na drodze do zmiany?

Referendum jest w tej chwili bardzo ważną sprawą. W tej chwili pozytywny jego wynik, czyli zarządzanie przez obywateli, zmiany ordynacji wyborczej przy przekroczeniu tej bariery ogromnego utrudnienia jakim jest 50 procentowy próg frekwencyjny.

Jeśli osiągniemy ten próg to wtedy referendum jest wiążące dla władz. Wówczas następny Sejm nie robi łaski obywatelom, bo musi przynajmniej ordynację większościową wprowadzić, zgodnie z wolą obywateli.

ale jeśli się do tego sejmu dostaniemy to zrobię wszystko aby to było jednak 460 jednomandatowych okręgów wyborczych.

Ja nie traktuję JOW-ów jako idealny system który ma trwać przez stulecia, chociaż w Wielkiej Brytanii od blisko 10 lat się sprawdza. Ponieważ w Polsce nie została przeprowadzona dekomunizacja i rządzą cały czas te same klany. I tu nawet nie chodzi o żaden rewanżyzm czy sprawy związane z ideologią. To są klany, które uwłaszczyły się na obywatelach, bezideowe, bez poczucia przynależności do wspólnoty, za to z rysem uzurpatorsko-władczym.

One nie zostaną rozwalone inaczej. Od 1989 roku wybierają się sami spośród siebie i te JOW-y traktuję jako granat, który rozwala ten układ.

Bo nie było przeprowadzonej dekomunizacji. W Czechach te JOW-y wcale nie były takie niezbędne, bo oni przeprowadzili dekomunizację. Przez 10 lat byli funkcjonariusze czy byli partycypanci układu nie mieli prawa partycypować w nowym rozdaniu. W sposób naturalny społeczeństwo, obywatele, mieli kontrolę nad władzą. U nas natomiast władza miała kontrolę nad obywatelem.

Z kim Pan pójdzie do wyborów na jesieni?

Z panią pójdę. I z tą panią, i z tym panem. I z jak największą liczbą osób, z tymi obywatelami, którzy są świadomi,  że należy jak najszybciej spowodować aby obywatel uzyskał podmiotowość we własnej Ojczyźnie, a Polska podmiotowość na arenie międzynarodowej.

Co się wydarzy 27 czerwca w Lubinie?

Proszę przyjechać. W Lubinie przede wszystkim będziemy mówili o referendum. Z całą pewnością od razu mogę powiedzieć, że nie będzie żadnego programu. Zresztą słowo program to jest największe kłamstwo wyborcze. Proszę mi pokazać choć jedną partię, która zrealizowała swój program. Przykładem tego, że jest to kłamstwo wyborcze i żerowanie na ludzkiej naiwności jest choćby ten program Platformy Obywatelskiej. Te 4 x TAK, które zostały dosłownie odwrócone. Mieli obniżyć VAT. Co zrobili? Podnieśli VAT. Pan Petru, który w tej chwili wchodzi z tą nową formacją, chciałem państwu przypomnieć, uważał, że Tusk podniósł VAT za mało. Program to jest bzdura, ściema. Ja mówię o strategii rozwiązywania problemów. Najpierw trzeba wskazać jakie mamy problemy. To akurat nie jest żadną sztuką, mamy zdeformowane sądy i prokuraturę. Mamy zdeformowaną edukację. Mamy w Polsce banksterkę i wszechwładzę obcych korporacji.

Jeśli przychodzą do mnie na przykład frankowicze i pytają czy w programie zapiszę pomoc dla frankowiczów, to ja mówię wprost.

Nie mogę wam obiecać, bo to nie jest problem tylko frankowiczów. Problem w tym, że z Polski są wyprowadzane bezkarnie pieniądze przez obce korporacje. To jest problem i ten problem należy rozwiązać w pierwszej kolejności. Problemem jest to, że nadzór finansowy nie pilnuje interesu obywateli a interesu urzędników i interesu banków. Tu jest problem.

W problemie bankowości mieści się tak problem frankowiczów jak i problem złotówkowego kredytobiorcy takiego jak ja czy pani w zasadzie ofiary lichwy a nie kredytu i braku opieki państwa nad obywatelem w tym zakresie.

Czy mogę obiecać, że sześciolatki bez zgody rodziców pójdą od szkoły.

Cały system edukacji wymaga gruntownej reformy, a nie tylko problem sześciolatków.

Strategia to jest szukanie porozumienia społecznego, czyli szukanie zgody między dwoma grupami interesu. Mamy w tej chwili do czynienia z czasami, w których wspólnym interesem pracodawców i pracobiorców jest prawo podatkowe czy prawo gospodarcze.

Chciałbym aby udało nam się osiągnąć taki sukces jaki osiągnął pan Orban na Węgrzech. Jestem przekonany, że jeżeli uda nam się trafić na tą drogę, to wkrótce razem z Węgrami będziemy budować nowy porządek w Europie.

Nie koncertuje Pan zbyt dużo. Dlaczego?

W tej chwili już się te koncerty zaczęły. Był taki moment, że z tymi koncertami było wręcz dramatycznie. Z tego powodu, że wszedłem na drogę walki z systemem. Dla mnie to nie było żadne zaskoczenie. Ja zresztą pamiętam jak podjąłem decyzję. Ogłosiłem rodzinie podczas świąt, że tatuś idzie na wojnę z systemem, a w związku z tym muszą byś świadomi, że wkładając do ściany plastikowy pieniążek niekoniecznie muszą otrzymać papierowy. Wiadomo, jeżeli się walczy z całym systemem partyjnym, z partiokracją, to jesteś przez ten system niszczony. Dotyczy to czy to Polski czy jakiegokolwiek innego państwa.

Koncert w Rudzie był bardzo udany. Jak by zachęcił Pan ludzi na przykład w Oświęcimiu czy w Chrzanowie do tego żeby byli aktywniejsi?

Ja już bardziej zachęcać niż zachęcam nie jestem w stanie. Trzeba się aktywizować. Przede wszystkim ten wynik referendum jest bardzo istotny. On stawia partiokratów pod murem. JOW-y są granatem, który rozwala zacementowaną scenę polityczną.

Fantastyczny koncert na otwarcie Browaru Tenczynek. Dziękujemy.

Bez względu na to czy ja pana Jakubiaka lubię, czy nie lubię. Jak wchodzę i widzę tę historię, te mury. Ja jestem człowiekiem wrażliwym, jak każdy artysta, czy każdy muzyk.

A jednocześnie to, co trudno nazwać nowoczesnością, coś industrialnego, jak się widzi tą historię, to kurczę ja będę walczył o tą Polskę do końca. Aż cała Polska będzie wyglądała tak jak ten browar, który zobaczyłem.

Podziel się:


Wielkanoc bez wyrzeczeń

Święta wielkanocne to nie tylko uczta dla ducha, ale także dla ciała. To okazja do spotkania z bliskimi, rodziną, oczywiście przy suto zastawionym stole. Co zrobić, polska tradycja rządzi się swoimi prawami. Jak świętujemy, to na całego. Efekt? W ciągu tych dwóch dni robimy sobie zapasy energetyczne na kilka kolejnych. Czujemy się potem zmęczeni, ociężali, a pasek w naszych

Ciechanowianka nominowana do Oscara!

Aneta Kopacz – reżyser i współscenarzystka dokumentalnego filmu „Joanna” opowiadającego o chorej na raka kobiecie i nominowanego do Oscara w kategorii „najlepszy film dokumentalny” – pochodzi z Ciechanowa.

Nominowana do Oscara – specjalnie dla „Tygodnika Ilustrowanego”

Aneta Kopacz: Praca wre!

Aneta Kopacz – reżyser i współscenarzystka dokumentalnego filmu „Joanna” opowiadającego o chorej na raka kobiecie i nominowanego do Oscara w kategorii „najlepszy film dokumentalny” – pochodzi z Ciechanowa. Jest absolwentką psychologii i podyplomowych studiów reportażu na Uniwersytecie Warszawskim oraz Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Andrzeja Wajdy. „Joanna” –