Co dalej z ciechanowskimi koszarami?

Podziel się:

„Nie będzie kabaretu. Będzie chór!” – rzekł przed laty gospodarz domu Stanisław Anioł. Nie będzie w Ciechanowie pancerniaków z US Army. Będzie, może, polska Obrona Terytorialna.

W styczniu przyszłego roku rozpocznie się rozmieszczanie w naszym kraju wojsk amerykańskich w ramach tzw. „wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (eFP – ang. Enhanced Forward Presence) oraz amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Reassurance Initiative (ERI)” – cyt. za www.mon.gov.pl Niestety w tym samym, ubiegłotygodniowym komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej czytamy: „W styczniu 2017 r. do Polski zostaną przerzucone pododdziały i sprzęt ABCT. W początkowym okresie zostanie ona rozlokowana na obszarze zachodniej Polski, pomiędzy Drawskiem Pomorskim, a Żaganiem. Następnie część z jej elementów zostanie rozmieszczona w innych miejscach rejonu wschodniej flanki NATO. Sukcesywnie pewne elementy ABCT zostaną rozlokowane także w kilku innych lokalizacjach. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Począwszy od stycznia  2017 r. we wschodniej Polsce, na poligonie w Orzyszu, zacznie być rozmieszczana  batalionowa grupa bojowa NATO eFP, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone…”.

W ministerialnym komunikacie pojawia się co prawda furtka w postaci sformułowania „Jednocześnie trwają konsultacje odnośnie możliwości lokalizacji dodatkowych miejsc składowania sprzętu (APS)”, ale chyba nikt już nie wierzy w obecność US Army nad Łydynią. – Chyba, że przejazdem – jak ktoś kiedyś zażartował.

Pozostaje nadzieja na umieszczenie w Ciechanowie brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. – Ostateczna decyzja zapadnie pod koniec tego roku – powiedział nam pełnomocnik MON ds. tworzenia Wojsk OTK dr Grzegorz Kwaśniak. – Na Mazowszu będą dwie brygady. Pod uwagę – jako ich lokalizacja – brane są Ciechanów i Radom.

RED

Na fot.:

66 podchorążych, w tym 21 kobiet złożyło przysięgę na placu apelowym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. To pierwsze w historii zaprzysiężenie przyszłych oficerów wojsk obrony terytorialnej.

Fot. Bogusław Politowski/mon.gov.pl

Podziel się:


Zwolnienia w ciechanowskim Urzędzie Miasta

- To było jak grom z jasnego nieba – z takimi komentarzami można było spotkać się wśród pracowników ciechanowskiego Urzędu Miasta, którzy wczoraj stracili stanowiska. - Przeprowadzone analizy oraz bieżące obserwacje wykazały nie tylko przerost zatrudnienia w poszczególnych komórkach organizacyjnych, ale również nieracjonalny podział obowiązków i brak umiejętności

Zabił kołkiem

To było prawdziwe bestialstwo. W jednej z podpłońskich miejscowości zakatowano psa drewnianym kołkiem. Podejrzanemu grozi do trzech lat więzienia.

Nie chcą imigrantów

Mieszkańcy Zygmuntowa w gminie Glinojeck, powiat ciechanowski nie chcą w swej miejscowości ośrodka dla uchodźców.