Co dalej z ciechanowskimi koszarami?

Podziel się:

„Nie będzie kabaretu. Będzie chór!” – rzekł przed laty gospodarz domu Stanisław Anioł. Nie będzie w Ciechanowie pancerniaków z US Army. Będzie, może, polska Obrona Terytorialna.

W styczniu przyszłego roku rozpocznie się rozmieszczanie w naszym kraju wojsk amerykańskich w ramach tzw. „wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (eFP – ang. Enhanced Forward Presence) oraz amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Reassurance Initiative (ERI)” – cyt. za www.mon.gov.pl Niestety w tym samym, ubiegłotygodniowym komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej czytamy: „W styczniu 2017 r. do Polski zostaną przerzucone pododdziały i sprzęt ABCT. W początkowym okresie zostanie ona rozlokowana na obszarze zachodniej Polski, pomiędzy Drawskiem Pomorskim, a Żaganiem. Następnie część z jej elementów zostanie rozmieszczona w innych miejscach rejonu wschodniej flanki NATO. Sukcesywnie pewne elementy ABCT zostaną rozlokowane także w kilku innych lokalizacjach. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Począwszy od stycznia  2017 r. we wschodniej Polsce, na poligonie w Orzyszu, zacznie być rozmieszczana  batalionowa grupa bojowa NATO eFP, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone…”.

W ministerialnym komunikacie pojawia się co prawda furtka w postaci sformułowania „Jednocześnie trwają konsultacje odnośnie możliwości lokalizacji dodatkowych miejsc składowania sprzętu (APS)”, ale chyba nikt już nie wierzy w obecność US Army nad Łydynią. – Chyba, że przejazdem – jak ktoś kiedyś zażartował.

Pozostaje nadzieja na umieszczenie w Ciechanowie brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. – Ostateczna decyzja zapadnie pod koniec tego roku – powiedział nam pełnomocnik MON ds. tworzenia Wojsk OTK dr Grzegorz Kwaśniak. – Na Mazowszu będą dwie brygady. Pod uwagę – jako ich lokalizacja – brane są Ciechanów i Radom.

RED

Na fot.:

66 podchorążych, w tym 21 kobiet złożyło przysięgę na placu apelowym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. To pierwsze w historii zaprzysiężenie przyszłych oficerów wojsk obrony terytorialnej.

Fot. Bogusław Politowski/mon.gov.pl

Podziel się:


Tragiczny wypadek w powiecie mławskim

Czteroletni chłopiec zginął w wypadku w powiecie mławskim. Do tragedii doszło we wtorek 19 lipca ok. 18. na drodze Bońkowo Kościelne – Syberia.

34-letnia kobieta ciężko ranna na „siódemce”

Nie dość, że potrącił ją samochód, gdy przebiegała przez jezdnię, to jeszcze najechało na nią auto, do którego biegła.

I Zastępca Prezydenta Ciechanowa Joanna Potocka-Rak:

Jeżeli chcę coś zrobić to szukam sposobu, a nie wytłumaczenia

Tygodnik Ilustrowany: Co sprawiło, że porzuciła Pani bieszczadzkie, podkarpackie piękne widoki dla dość monotonnych, nie da się ukryć mazowieckich nizin. Podejrzewam, że miłość? Niestety muszę Pana rozczarować, powody były bardzo prozaiczne. Ciechanów miał być krótkim przystankiem, a stał się miejscem i miastem, z którym jestem związana już ponad 14 lat.