Co dalej z ciechanowskimi koszarami?

Podziel się:

„Nie będzie kabaretu. Będzie chór!” – rzekł przed laty gospodarz domu Stanisław Anioł. Nie będzie w Ciechanowie pancerniaków z US Army. Będzie, może, polska Obrona Terytorialna.

W styczniu przyszłego roku rozpocznie się rozmieszczanie w naszym kraju wojsk amerykańskich w ramach tzw. „wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (eFP – ang. Enhanced Forward Presence) oraz amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Reassurance Initiative (ERI)” – cyt. za www.mon.gov.pl Niestety w tym samym, ubiegłotygodniowym komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej czytamy: „W styczniu 2017 r. do Polski zostaną przerzucone pododdziały i sprzęt ABCT. W początkowym okresie zostanie ona rozlokowana na obszarze zachodniej Polski, pomiędzy Drawskiem Pomorskim, a Żaganiem. Następnie część z jej elementów zostanie rozmieszczona w innych miejscach rejonu wschodniej flanki NATO. Sukcesywnie pewne elementy ABCT zostaną rozlokowane także w kilku innych lokalizacjach. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Począwszy od stycznia  2017 r. we wschodniej Polsce, na poligonie w Orzyszu, zacznie być rozmieszczana  batalionowa grupa bojowa NATO eFP, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone…”.

W ministerialnym komunikacie pojawia się co prawda furtka w postaci sformułowania „Jednocześnie trwają konsultacje odnośnie możliwości lokalizacji dodatkowych miejsc składowania sprzętu (APS)”, ale chyba nikt już nie wierzy w obecność US Army nad Łydynią. – Chyba, że przejazdem – jak ktoś kiedyś zażartował.

Pozostaje nadzieja na umieszczenie w Ciechanowie brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. – Ostateczna decyzja zapadnie pod koniec tego roku – powiedział nam pełnomocnik MON ds. tworzenia Wojsk OTK dr Grzegorz Kwaśniak. – Na Mazowszu będą dwie brygady. Pod uwagę – jako ich lokalizacja – brane są Ciechanów i Radom.

RED

Na fot.:

66 podchorążych, w tym 21 kobiet złożyło przysięgę na placu apelowym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. To pierwsze w historii zaprzysiężenie przyszłych oficerów wojsk obrony terytorialnej.

Fot. Bogusław Politowski/mon.gov.pl

Podziel się:


Zięć z Warki, teść z Ciechanowa – przyłapani na kradzieży

Dowcipów o zięciu i teściowej mamy mnóstwo. O zięciu i teściu – chyba wcale. I nic dziwnego, bo jak pokazuje przykład z Płońska – mężczyźnie potrafią się zawsze dogadać – nawet na niwie przestępczej.

Mazowsze ma nowego kuratora

Mamy nowego, a raczej nową – mazowieckiego kuratora oświaty. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powołał na to stanowisko Danutę Sokołowską – od sześciu lat szefującą radomskiej delegaturze Kuratorium.

Ciechanów będzie powiatem grodzkim – nasz primaaprilisowy żart

Wraca sprawa sprzed kilkunastu lat –  Ciechanów będzie jednak powiatem grodzkim. Dla miasta to niewątpliwe korzystne rozwiązanie, czy jednak także dla okolicznych gmin tworzących dziś powiat ciechanowski ziemski.