Oddaliśmy cześć Bohaterowi!

Podziel się:

24 kwietnia liczni ciechanowianie, a wśród nich m.in.: członkowie Stowarzyszenia Narodowy Ciechanów i rekonstruktorów z 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiechy wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych mianowanego pośmiertnie na stopień pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W ostatniej drodze żołnierzowi towarzyszyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych.

– Dziś po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków Pana Pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez te państwowe uroczystości pogrzebowe przywracamy godność Polsce – powiedział podczas mszy żałobnej w kościele pw. św. Karola Boromeusza prezydent Andrzej Duda.

O tym, jak ważny i symboliczny charakter miał niedzielny pogrzeb świadczyły tłumy zgromadzonych przed kościołem Polaków. Podkreślił to także przewodniczący uroczystościom pogrzebowym biskup polowy Józef Guzdek: – Od mogiły żołnierzy nie odchodzi się nigdy ze złamaną duszą, ale z niezbitym przekonaniem, że wyrosła nowa wartość (…) wartość należąca dla całego narodu (…) dziękuje Bogu za ich świadectwo umiłowania ojczyzny. Umiłowania ojczyzny ponad swoje życie (…) czyny Żołnierzy Niezłomnych zasługują na pamięć i wdzięczność całego narodu.

fot. Mariola Kujawa

  • więcej —> w najnowszym numerze Tygodnika Ilustrowanego
Podziel się:


Płońsk: W rocznicę niemieckiej zbrodni

W Płońsku odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni na „Piaskach”. W styczniu 1945 r. niemieccy oprawcy zamordowali tam kilkudziesięciu mężczyzn z Płońska i powiatu płońskiego oraz innych miejscowości Mazowsza, więzionych w płońskim areszcie, głownie żołnierzy Armii Krajowej.

Z mazowieckich lasów nad syberyjski Bajkał

Ireneusz Jałoza - leśniczy z Szulmierza k. Ciechanowa intensywnie trenuje przed udziałem w tegorocznym Baikal Ice Maraton.

Przasnysz: Bal dla Alicji

W Przasnyszu, w ostatnią sobotę (17 stycznia), odbył się Charytatywny Bal Maskowy zorganizowany przez Komitet Społeczny „Walka o życie Alicji”. Imprezę otworzył burmistrz miasta Waldemar Trochimiuk.