Oddaliśmy cześć Bohaterowi!

Podziel się:

24 kwietnia liczni ciechanowianie, a wśród nich m.in.: członkowie Stowarzyszenia Narodowy Ciechanów i rekonstruktorów z 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiechy wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych mianowanego pośmiertnie na stopień pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W ostatniej drodze żołnierzowi towarzyszyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych.

– Dziś po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków Pana Pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez te państwowe uroczystości pogrzebowe przywracamy godność Polsce – powiedział podczas mszy żałobnej w kościele pw. św. Karola Boromeusza prezydent Andrzej Duda.

O tym, jak ważny i symboliczny charakter miał niedzielny pogrzeb świadczyły tłumy zgromadzonych przed kościołem Polaków. Podkreślił to także przewodniczący uroczystościom pogrzebowym biskup polowy Józef Guzdek: – Od mogiły żołnierzy nie odchodzi się nigdy ze złamaną duszą, ale z niezbitym przekonaniem, że wyrosła nowa wartość (…) wartość należąca dla całego narodu (…) dziękuje Bogu za ich świadectwo umiłowania ojczyzny. Umiłowania ojczyzny ponad swoje życie (…) czyny Żołnierzy Niezłomnych zasługują na pamięć i wdzięczność całego narodu.

fot. Mariola Kujawa

  • więcej —> w najnowszym numerze Tygodnika Ilustrowanego
Podziel się:


Posłowie Kukiz’15 z samorządowcami

Posłowie Marek Jakubiak, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej i Andrzej Maciejewski, przewodniczący komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej w ostatni poniedziałek, 3 kwietnia, spotkali się w Urzędzie Gminy Ciechanów (na zaproszenie wójta Marka Kiwita) z samorządowcami z powiatu ciechanowskiego.

Prosili nas o pamięć

Grupa patriotyczna „Popławiak” przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Pułtusku – Popławach wraz z ks. prob. kan. T. Kowalczykiem zorganizowała kolejne spotkanie poświęcone Pamięci Żołnierzy Wyklętych i za sprawą Hanny i Dariusza Zawadzkich zaprosiła tym razem do sali parafialnej, Leszka Żebrowskiego, dawnego działacza opozycji antykomunistycznej, cenionego publicystę

Groźna burza

Burze, które w nocy z wtorku na środę przeszły nad Ciechanowem i okolicą wyrządziły sporo strat. Ciechanowscy strażacy interweniowali 13 razy - głównie było to wypompowywanie wody z zalanych mieszkań i pomieszczeń.