Oddaliśmy cześć Bohaterowi!

Podziel się:

24 kwietnia liczni ciechanowianie, a wśród nich m.in.: członkowie Stowarzyszenia Narodowy Ciechanów i rekonstruktorów z 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiechy wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych mianowanego pośmiertnie na stopień pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W ostatniej drodze żołnierzowi towarzyszyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych.

– Dziś po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków Pana Pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez te państwowe uroczystości pogrzebowe przywracamy godność Polsce – powiedział podczas mszy żałobnej w kościele pw. św. Karola Boromeusza prezydent Andrzej Duda.

O tym, jak ważny i symboliczny charakter miał niedzielny pogrzeb świadczyły tłumy zgromadzonych przed kościołem Polaków. Podkreślił to także przewodniczący uroczystościom pogrzebowym biskup polowy Józef Guzdek: – Od mogiły żołnierzy nie odchodzi się nigdy ze złamaną duszą, ale z niezbitym przekonaniem, że wyrosła nowa wartość (…) wartość należąca dla całego narodu (…) dziękuje Bogu za ich świadectwo umiłowania ojczyzny. Umiłowania ojczyzny ponad swoje życie (…) czyny Żołnierzy Niezłomnych zasługują na pamięć i wdzięczność całego narodu.

fot. Mariola Kujawa

  • więcej —> w najnowszym numerze Tygodnika Ilustrowanego
Podziel się:


Leśniczy, który pokonał Syberię

Przybiegł na metę jako 16. spośród 132. zawodników i jako 3. spośród 11. startujących w XII. Baikal Ice Marathon Polaków. Ireneusz Jałoza (na zdjęciu na mecie) - leśniczy z Szulmierza (gm. Regimin) 6 marca odnotował chyba swój największy dotychczasowy sukces w karierze biegacza.

Powiat płoński

Pies pogryzł dziecko

Trzynastolatek z Nowego Przybojewa w powiecie płońskim pogryziony przez psa. Chłopiec w ciężkim stanie trafił do szpitala w Ciechanowie.

Uratować „Bartka”

Od ponad miesiąca mieszkańcy podciechanowskiego Sokołówka dokarmiają boćka, który prawdopodobnie z powodu złamanego skrzydła nie odleciał na afrykańskie zimowiska.