Parada po bitwie

Podziel się:

– Prawie 400 rekonstruktorów, doskonała pirotechnika, ponadto MiG-i, współczesne czołgi, koncert Fortecy i dziesiątki tysięcy widzów. X Rekonstrukcja bitwy pod Mławą zakończyła się pełnym sukcesem – relacjonuje rzeczniczka mławskiego Urzędu Miasta Magdalena Grzywacz.

Według szacunków służb porządkowych w sobotę 26 sierpnia na pole bitwy pod Mławą przyjechało ponad 50 tysięcy widzów. W rekonstrukcji historycznej wzięło udział prawie 400 rekonstruktorów.

– Tradycją rekonstrukcji w Uniszkach Zawadzkich stały się już wieńczące je parady z udziałem wszystkich biorących udział w inscenizacji aktorów oraz sprzętu, który zagrał na polu walki. W tym roku po raz pierwszy widzowie obejrzeli także pokaz dynamiczny pojazdów będących na wyposażeniu współczesnej armii, prezentowanych wcześniej tuż obok na pikniku militarnym – dodaje Krzysztof Napierski z Urzędu Miasta w Mławie. – Przez pole bitwy przejechały i „dały głos” ślepymi pociskami czołgi, wóz opancerzony i uzbrojona terenówka. Prawdziwym hitem i sporym zaskoczeniem dla wielu widzów były jednak pędzące nad ich głowami migi. Przelatujące na niskim pułapie odrzutowce pojawiały się na niebie nagle i niespodziewanie, by z wielkim hukiem zniknąć po chwili ponad chmurami.

Red/UM Mława

Fot. Krzysztof Napierski/UM Mława

 

Podziel się:


Karta Dużej Rodziny

Kwiatek do kożucha czy rzeczywiste wsparcie?

Wsparcie dla rodzin wielodzietnych jest zazwyczaj tylko na papierze. W wielu aspektach, zazwyczaj głośno prezentowanych, programów jest to jedynie teoria. Przypatrzmy się, tylko pobieżnie, ciechanowskiej Karcie.

Zmarł wójt gminy Opinogóra

Stanisław Wieteska miał 67 lat. Zmarł dziś (niedziela, 10 kwietnia) w nocy, po krótkiej chorobie. Gminą Opinogóra Górna kierował od 1983 r. (wtedy jeszcze jako naczelnik). Od 1990 r. nieprzerwanie wygrywał wybory na wójta gminy.

„MOCARZ” ZABIŁ NA MAZOWSZU?

Sześć osób prawdopodobnie zatruło się tzw. dopalaczami na północnym Mazowszu. Nie żyje 23-latek z powiatu płońskiego. W szpitalu w Mławie leży pięciu nastolatków: 19-latek i czterech 14-latków. Jak się dowiedzieliśmy – przy zmarłym znaleziono trzy, w tym jedną pustą, torebki suszu nieznanego pochodzenia. Sprawę bada Prokuratura Rejonowa w Płońsku. Wiele