Święto ciechanowskich ułanów

Podziel się:
SONY DSC

– Pół cywilny, pół wojskowy. Jedenasty Legionowy – to chyba najbardziej znana żurawiejka związana ze stacjonującym w latach 1921-1939 w Ciechanowie 11. Pułkiem Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmiglego-Rydza.

W ostatnią niedzielę w Ciechanowie odbyły się doroczne obchody Święta Pułkowego. Była msza św. w kościele farnym i uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy 11. Pułku Ułanów Legionowych i Ich Rodzin, członkowie grup rekonstrukcyjnych, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, uczniowie, w tym delegacje dwóch szkół, których Pułk jest patronem – 1. Liceum PUL z Ciechanowa i Szkoły Podstawowej z Gumowa.

Odczytany został rozkaz dotychczasowego prezesa Stowarzyszenie porucznika Stanisława Klepańskiego, najstarszego (w tym roku kończy 100 lat) żyjącego ułana „Jedenastki”, w którym rezygnuje on ze stanowiska i powołuje na nie rotmistrza Mariana Stefańskiego.

Na zakończenie uroczystości uczniowie 1. LO PUL zaprezentowali różnorodne techniki walki wręcz. 11. Pułk Ułanów Legionowych powstał w 1918 r. Wsławił się walkami z Ukraińcami, bolszewikami, a przede wszystkim znaczącym udziałem w kwietniu 1919 r. w wyzwoleniu Wilna – stąd kwietniowe obchody Święta Pułkowego. We wrześniu 1939 r. bronił północnego Mazowsza przed nacierającym z Prus Wschodnich niemieckim agresorem.

MSz

fot. Marek Szyperski

Podziel się:


Zakroczym: Spółka z grupy Inter Cars buduje nowe centrum logistyczne. Zatrudni kilkaset osób

Nawet 160 mln zł może wydać na nowe centrum logistyczne spółka Inter Cars. Inwestycja powstanie w Zakroczymiu koło Warszawy. Dzięki niej zostanie tam stworzonych kilkaset nowych miejsc pracy. Spółka liczy na stabilny rozwój we wszystkich segmentach rynku. Zamierza rozwijać szczególnie ofertę dla samochodów ciężarowych.

Zwolnienia w ciechanowskim Urzędzie Miasta

- To było jak grom z jasnego nieba – z takimi komentarzami można było spotkać się wśród pracowników ciechanowskiego Urzędu Miasta, którzy wczoraj stracili stanowiska. - Przeprowadzone analizy oraz bieżące obserwacje wykazały nie tylko przerost zatrudnienia w poszczególnych komórkach organizacyjnych, ale również nieracjonalny podział obowiązków i brak umiejętności

Pies pogryzł dziecko

Trzynastolatek z Nowego Przybojewa w powiecie płońskim pogryziony przez psa. Chłopiec w ciężkim stanie leży w szpitalu w Ciechanowie.