Święto ciechanowskich ułanów

Podziel się:
SONY DSC

– Pół cywilny, pół wojskowy. Jedenasty Legionowy – to chyba najbardziej znana żurawiejka związana ze stacjonującym w latach 1921-1939 w Ciechanowie 11. Pułkiem Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmiglego-Rydza.

W ostatnią niedzielę w Ciechanowie odbyły się doroczne obchody Święta Pułkowego. Była msza św. w kościele farnym i uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy 11. Pułku Ułanów Legionowych i Ich Rodzin, członkowie grup rekonstrukcyjnych, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, uczniowie, w tym delegacje dwóch szkół, których Pułk jest patronem – 1. Liceum PUL z Ciechanowa i Szkoły Podstawowej z Gumowa.

Odczytany został rozkaz dotychczasowego prezesa Stowarzyszenie porucznika Stanisława Klepańskiego, najstarszego (w tym roku kończy 100 lat) żyjącego ułana „Jedenastki”, w którym rezygnuje on ze stanowiska i powołuje na nie rotmistrza Mariana Stefańskiego.

Na zakończenie uroczystości uczniowie 1. LO PUL zaprezentowali różnorodne techniki walki wręcz. 11. Pułk Ułanów Legionowych powstał w 1918 r. Wsławił się walkami z Ukraińcami, bolszewikami, a przede wszystkim znaczącym udziałem w kwietniu 1919 r. w wyzwoleniu Wilna – stąd kwietniowe obchody Święta Pułkowego. We wrześniu 1939 r. bronił północnego Mazowsza przed nacierającym z Prus Wschodnich niemieckim agresorem.

MSz

fot. Marek Szyperski

Podziel się:


Powiat pułtuski: W hołdzie Powstańcom

W Sokołowie Włościańskim, gm. Obryte, w 152. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego przedstawiciele Urzędu Gminy, Rady Gminy, 13. Pułku Piechoty i uczniowie miejscowej szkoły podstawowej wzięli udział w uroczystości pod pomnikiem powstańców poległych w walce z Rosjanami.

34-letnia kobieta ciężko ranna na „siódemce”

Nie dość, że potrącił ją samochód, gdy przebiegała przez jezdnię, to jeszcze najechało na nią auto, do którego biegła.

Budżet inny niż chciał burmistrz

Płońscy radni uchwalili budżet miasta na 2015 rok

W miniony czwartek, 15 stycznia, naprzeciw radnych stanął w Płońsku burmistrz tego miasta, Andrzej Pietrasik. Sesja trwała długo a dyskusje były bardzo emocjonalne. Wcześniej, na tradycyjnym śniadaniu prasowym, burmistrz zapowiadał, że skoro zawsze proponuje, to i tym razem zaproponuje Radzie kompromis. Patrząc z perspektywy sesji, nie okazał się on jednak dla dużej grupy