Szewach Weiss w Płońsku

Podziel się:

Płońsk odwiedził profesor Szewach Weiss – honorowy obywatel  miasta, były ambasador Izraela w Polsce. Wizyta odbyła się w ramach nowego cyklu „Spotkania Mistrzami”, który finansowany jest ze środków budżetu obywatelskiego.

Wizyta Szewacha Weissa rozpoczęła się od spotkania z władzami miasta – burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem oraz przewodniczącym rady miejskiej – Henrykiem Zienkiewiczem. Były ambasador Izraela odwiedził miejsce narodzin pierwszego premiera Izraela Dawida Ben Guriona przy ulicy Wspólnej. A potem spotkał się z płońszczanami w Miejskim Centrum Kultury.

Były wspomnienia gościa z jego pracy jako ambasadora. Dużo miejsca w swoich rozważaniach poświęcił Żydom pochodzącym z Polski, którzy mieli czynny udział podczas odradzania się państwa Izrael. Szewach Weiss wyraził również swoją troskę o lapidarium – zachowany fragment dawnego cmentarza żydowskiego w Płońsku. Poruszył też temat antysemityzmu.

Wyznał, że każda wizyta w Płońsku wiąże się dla niego z wieloma emocjami. Podkreślił, że Płońsk zajmuje w świadomości Żydów bardzo ważne miejsce i jest wymieniane w większości opracowań historycznych w Izraelu.

Występ artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Muzyki i Tańca „Nutka”, skłonił Szewacha Weissa do odśpiewania znanej mu z dzieciństwa pieśni „Wojenko, wojenko”.

Spotkanie z Szewachem Weissem zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku we współpracy z Urzędem Miejskim, Miejskim Centrum Kultury, a także Szkołą Muzyki i Tańca „Nutka”.

Red/plonsk.pl

Podziel się:


Pozrywane dachy, linie energetyczne, powalone na drogi drzewa

W sobotę (18 lipca) późnym popołudniem przez gminę Ciechanów przeszła nawałnica. Do godz. 21. strażacy interweniowali ok. 50 razy - min. w: Rydzewie, Gumowie, Rykaczewie, Babach, Sokołówku.

Pamiętaliśmy

W piątą rocznicę Tragedii Smoleńskiej

10 kwietnia, o godz. 8.41 - w piątą rocznicę Tragedii Smoleńskiej modlono się na ciechanowskim Cmentarzu Komunalnym przy grobie Senator Janiny Fetlińskiej - ciechanowianki, dr nauk pielęgniarskich, jednej z 96 ofiar tej Tragedii

Ireneusz Jałoza

Przebiegł maraton na Bajkale

- Udało się !!! Wyników jeszcze nie ma, wstępnie wygląda to tak: Dwa pierwsze miejsca - Polska. Zwycięzca nieco poniżej 4 godzin, stawkę zamykali biegacze z czasem ponad 7.30. Mnie udało się złamać 5 godzin chyba nawet z dobrym miejscem:) na pewno jako trzeci Polak.