Szewach Weiss w Płońsku

Podziel się:

Płońsk odwiedził profesor Szewach Weiss – honorowy obywatel  miasta, były ambasador Izraela w Polsce. Wizyta odbyła się w ramach nowego cyklu „Spotkania Mistrzami”, który finansowany jest ze środków budżetu obywatelskiego.

Wizyta Szewacha Weissa rozpoczęła się od spotkania z władzami miasta – burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem oraz przewodniczącym rady miejskiej – Henrykiem Zienkiewiczem. Były ambasador Izraela odwiedził miejsce narodzin pierwszego premiera Izraela Dawida Ben Guriona przy ulicy Wspólnej. A potem spotkał się z płońszczanami w Miejskim Centrum Kultury.

Były wspomnienia gościa z jego pracy jako ambasadora. Dużo miejsca w swoich rozważaniach poświęcił Żydom pochodzącym z Polski, którzy mieli czynny udział podczas odradzania się państwa Izrael. Szewach Weiss wyraził również swoją troskę o lapidarium – zachowany fragment dawnego cmentarza żydowskiego w Płońsku. Poruszył też temat antysemityzmu.

Wyznał, że każda wizyta w Płońsku wiąże się dla niego z wieloma emocjami. Podkreślił, że Płońsk zajmuje w świadomości Żydów bardzo ważne miejsce i jest wymieniane w większości opracowań historycznych w Izraelu.

Występ artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Muzyki i Tańca „Nutka”, skłonił Szewacha Weissa do odśpiewania znanej mu z dzieciństwa pieśni „Wojenko, wojenko”.

Spotkanie z Szewachem Weissem zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku we współpracy z Urzędem Miejskim, Miejskim Centrum Kultury, a także Szkołą Muzyki i Tańca „Nutka”.

Red/plonsk.pl

Podziel się:


Po napadzie w Tańsku

Odpowie jako nieletni, czy jako dorosły?

Nastolatek z powiatu mławskiego, który zwabił policjantów w zasadzkę i bardzo poważnie zranił siekierą funkcjonariuszkę został skierowany na sześciotygodniową obserwację do szpitala psychiatrycznego.

Znowu bomby w centrum Ciechanowa!

Ciechanów, 11. Pułku Ułanów Legionowych. Czwartek, 9 lipca. Wczoraj dwa niewybuchy, dzisiaj rano - tuż po rozpoczęciu prac ziemnych przy jednym z bloków - kolejny.

Pieniądze na wysypisku

Sporą kwotę pieniędzy znaleziono na taśmie sortującej odpady na składowisku w Woli Pawłowskiej.