Szewach Weiss w Płońsku

Podziel się:

Płońsk odwiedził profesor Szewach Weiss – honorowy obywatel  miasta, były ambasador Izraela w Polsce. Wizyta odbyła się w ramach nowego cyklu „Spotkania Mistrzami”, który finansowany jest ze środków budżetu obywatelskiego.

Wizyta Szewacha Weissa rozpoczęła się od spotkania z władzami miasta – burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem oraz przewodniczącym rady miejskiej – Henrykiem Zienkiewiczem. Były ambasador Izraela odwiedził miejsce narodzin pierwszego premiera Izraela Dawida Ben Guriona przy ulicy Wspólnej. A potem spotkał się z płońszczanami w Miejskim Centrum Kultury.

Były wspomnienia gościa z jego pracy jako ambasadora. Dużo miejsca w swoich rozważaniach poświęcił Żydom pochodzącym z Polski, którzy mieli czynny udział podczas odradzania się państwa Izrael. Szewach Weiss wyraził również swoją troskę o lapidarium – zachowany fragment dawnego cmentarza żydowskiego w Płońsku. Poruszył też temat antysemityzmu.

Wyznał, że każda wizyta w Płońsku wiąże się dla niego z wieloma emocjami. Podkreślił, że Płońsk zajmuje w świadomości Żydów bardzo ważne miejsce i jest wymieniane w większości opracowań historycznych w Izraelu.

Występ artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Muzyki i Tańca „Nutka”, skłonił Szewacha Weissa do odśpiewania znanej mu z dzieciństwa pieśni „Wojenko, wojenko”.

Spotkanie z Szewachem Weissem zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku we współpracy z Urzędem Miejskim, Miejskim Centrum Kultury, a także Szkołą Muzyki i Tańca „Nutka”.

Red/plonsk.pl

Podziel się:


W Ciechanowie lepsze wsparcie dla uczniów niepełnosprawnych

Jest reakcja prezydenta Ciechanowa na apel radnego Michała Jeziółkowskiego. Radny na ostatniej sesji Rady Miasta, na łamach Tygodnika Ilustrowanego i w BRJTV.pl zaapelował o zwiększenie ilości godzin nauczycieli wspomagających, zajęć wyrównawczych i konieczności terapeuty już na wstępnym etapie edukacji w kontekście dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Nie chcą imigrantów

Mieszkańcy Zygmuntowa w gminie Glinojeck, powiat ciechanowski nie chcą w swej miejscowości ośrodka dla uchodźców.

Zerwane dachy, powalone drzewa

Wichura, która w ostatni weekend szalała nad Polską dała się we znaki także na północnym Mazowszu. Tylko w powiecie ciechanowskim w sobotę i niedzielę strażacy 22 razy usuwali jej skutki.