Szewach Weiss w Płońsku

Podziel się:

Płońsk odwiedził profesor Szewach Weiss – honorowy obywatel  miasta, były ambasador Izraela w Polsce. Wizyta odbyła się w ramach nowego cyklu „Spotkania Mistrzami”, który finansowany jest ze środków budżetu obywatelskiego.

Wizyta Szewacha Weissa rozpoczęła się od spotkania z władzami miasta – burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem oraz przewodniczącym rady miejskiej – Henrykiem Zienkiewiczem. Były ambasador Izraela odwiedził miejsce narodzin pierwszego premiera Izraela Dawida Ben Guriona przy ulicy Wspólnej. A potem spotkał się z płońszczanami w Miejskim Centrum Kultury.

Były wspomnienia gościa z jego pracy jako ambasadora. Dużo miejsca w swoich rozważaniach poświęcił Żydom pochodzącym z Polski, którzy mieli czynny udział podczas odradzania się państwa Izrael. Szewach Weiss wyraził również swoją troskę o lapidarium – zachowany fragment dawnego cmentarza żydowskiego w Płońsku. Poruszył też temat antysemityzmu.

Wyznał, że każda wizyta w Płońsku wiąże się dla niego z wieloma emocjami. Podkreślił, że Płońsk zajmuje w świadomości Żydów bardzo ważne miejsce i jest wymieniane w większości opracowań historycznych w Izraelu.

Występ artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Muzyki i Tańca „Nutka”, skłonił Szewacha Weissa do odśpiewania znanej mu z dzieciństwa pieśni „Wojenko, wojenko”.

Spotkanie z Szewachem Weissem zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku we współpracy z Urzędem Miejskim, Miejskim Centrum Kultury, a także Szkołą Muzyki i Tańca „Nutka”.

Red/plonsk.pl

Podziel się:


Ciechanów: Pożegnanie komendanta

Wczoraj odbyło się pożegnanie odchodzącego do rezerwy dotychczasowego komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie ppłka Dariusza Kosakowskiego.

Niech dotrzyma słowa

Poseł PiS Marek Opioła zaapelował w poniedziałek (22 czerwca) do premier Ewy Kopacz, by wpłynęła na ministra obrony Tomasza Siemoniaka, by ten wywiązał się ze swej obietnicy złożonej w ostatniej kampanii samorządowej, że miasto Ciechanów otrzyma za symboliczną złotówkę byłe koszary przy ul. Wojska Polskiego.

Niebezpieczna pamiątka po II wojnie światowej

Zardzewiała „śmierć” w centrum Ciechanowa

Na ulicy 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie w środę (8 lipca) pojawili się saperzy Podczas prac ziemnych naleziono dwa pociski artyleryjskie.