W Płocku pamiętają

Podziel się:

Członkowie Koła Kukiz’ 15 w Płocku włączają się w lokalne obchody uroczystości państwowych, manifestując swój pełen atencji stosunek do historii polskiego narodu.  1 sierpnia o „Godzinie W” delegacja płockiego Koła Kukiz’15 uczciła minutą ciszy bohaterów poległych w powstaniu warszawskim i zapaliła znicze przed płytą Nieznanego Żołnierza przed Odwachem, na której widnieje napis „Bohaterom poległym w walce o wolność ojczyzny”.

 

Odwach historii Płocka ogromną rolę. W tej klasycystycznej, wybudowanej w 1837 roku parterowej wartowni carskiej, w styczniu 1863 roku rozpoczęło się płockie powstanie styczniowe. W roku 1918, po zakończeniu I wojny światowej, po uprzednim rozbrojeniu posterunku żołnierzy niemieckich, świętowano w budynku odzyskanie niepodległości. W 1920 broniono przeprawy mostowej przez Wisłę podczas krwawej wojny z bolszewikami.  Miejsce to ma więc dla płocczan charakter symboliczny i tu odbywają się obecnie najważniejsze uroczystości państwowe.

Z okazji Dnia Wojska Polskiego  15 sierpnia członkowie Koła Kuziz’15 złożyli na płycie Nieznanego Żołnierza  przed Odwachem w imieniu posła Marka Jakubiaka wieniec, upamiętniając ofiarę Polaków walczących o wolność ojczyzny.

– Świętowanie wydarzeń z przeszłości, trudnych doświadczeń, ale i zwycięstw wzmacnia poczucie patriotyzmu, buduje tożsamość Polaków, co jest niezmiernie istotne w świecie współczesnym, zdominowanym wielokulturowością – mówi Maciej Dąbrowski, szef Koła Kukiz’15 w Płocku. – My jesteśmy patriotami! Pamiętamy o ważnych wydarzeniach z dziejów naszej ojczyzny. Odnosimy się z szacunkiem do rodzimej historii, uczestnicząc w obchodach świąt narodowych.

U. A-B

Podziel się:


Leśnicy liczą straty

Na ok. 3 tys. 400 m sześc. szacuje Nadleśnictwo Ciechanów straty jakie w podlegających mu lasach wyrządziła wichura z piątku 17 czerwca.

Morderstwo na „Piachach”

Udusił swą ofiarę, a zwłoki przysypał piaskiem – tak wynika z pierwszych ustaleń policji w sprawie morderstwa 37-letniej ciechanowianki. Kobieta zaginęła na początku grudnia ub.r. Po ponad dwóch miesiącach jej ciało znalazł przypadkowy spacerowicz.

Burmistrz Glinojecka zrezygnował

Jak podał dziś (28 lutego) portal glinojeck.net burmistrz Waldemar Godlewski pożegnał się dzisiaj z pracownikami Urzędu Miasta i Gminy. Komisarzowi wyborczemu w Ciechanowie przekazał rezygnację z datą 1 marca br.