Święto Wojsk Lądowych

„Za wolność Waszą i Naszą”

Podziel się:

– Jesteśmy narodem odważnym i walecznym. Żołnierz polski walczył „Za wolność Waszą i Naszą” na wielu frontach wojennych całego świata. Heroizmu nigdy nam nie brakowało. Możemy być dumni z historii oręża wojska polskiego – powiedział Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. w homilii podczas mszy polowej odprawionej w piątek 26 sierpnia w Mauzoleum Żołnierzy Września na przedpolach Mławy.

 

 

Msza była jednym z punktów programu obchodów Święta WojskLądowych. – Obecni na niej modlili się w intencji żołnierzy Wojsk Lądowych oraz żołnierzy poległych w Bitwie pod Mławą – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Mława Magdalena Grzywacz. – Bezpośrednio po mszy został odczytany Apel Poległych zakończony salwą honorową.

Później burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski, Inspektora Wojsk Lądowych gen. broni dr Leszek Surawski, Biskup Polowy WP – gen. bryg. Józef Guzdek, mieszkańcy Mławy i harcerze zapalili przed Pomnikiem Piechura 864 zniczy upamiętniających polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Mławą.

Dziś – sobota 27 sierpnia – od 10. w miejscu uroczystości trwa Piknik Militarny, o 12. rozpoczną się oficjalne obchody Święta Wojsk Lądowych, a następnie IX Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą.

Fot.  Krzysztof Napierski

Podziel się:


Płońsk: W rocznicę niemieckiej zbrodni

W Płońsku odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni na „Piaskach”. W styczniu 1945 r. niemieccy oprawcy zamordowali tam kilkudziesięciu mężczyzn z Płońska i powiatu płońskiego oraz innych miejscowości Mazowsza, więzionych w płońskim areszcie, głownie żołnierzy Armii Krajowej.

Szewach Weiss w Płońsku

Płońsk odwiedził profesor Szewach Weiss - honorowy obywatel  miasta, były ambasador Izraela w Polsce. Wizyta odbyła się w ramach nowego cyklu "Spotkania Mistrzami", który finansowany jest ze środków budżetu obywatelskiego.

Płońsk

Usiłowanie zabójstwa. Podwójnego

27-letni Tomasz S. z zarzutem podwójnego usiłowania zabójstwa. W środę w południe Sąd Rejonowy w Płońsku zdecyduje czy przychylić się do wniosku Prokuratury Rejonowej, która chce by podejrzany o zranienie nożem 9-letniego chłopca i jego matki, trafił na trzy miesiące do aresztu.