Zmarła Zenona Cieślak-Szymanik (1931-2016)

Podziel się:

Znana ciechanowska poetka, autorka 10 poetyckich książek, laureatka licznych nagród literackich, uczestniczka wielu imprez kulturalnych.

Była rodowitą łodzianką, z zawodu ekonomistką. W Ciechanowie mieszkała ponad 50 lat. Funkcjonowała w ruchu twórczym przy dawnym WDK, obecnym Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie. Należała do Stowarzyszenia Pracy Twórczej, potem do Ciechanowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich – od 2009 roku przekształconego w niezależny Związek Literatów na Mazowszu (pozostała jednocześnie w Związku Literatów Polskich w Warszawie).

Do końca pisała, publikowała w „Ciechanowskich Zeszytach Literackich”, bywała na literackich imprezach. Jeszcze 6 maja 2016 r. uczestniczyła w XII Międzynarodowym Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, należała bowiem także do Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana. Zawsze elegancka, zadbana i pełna energii, długo czytała – podczas Nocy Poetów tego Festiwalu, którą prowadziłam – swoje wiersze w Dworku Mazowieckim w Dłużniewie. Jak się okazało, po raz ostatni…
Zeniu, będzie nam Ciebie na pewno brakowało! Cześć Twojej Pamięci!

dr Teresa Kaczorowska
Prezes Związku Literatów na Mazowszu
Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie

Fot. Kazimierz Kosmala
Zenona Cieślak-Szymanik, podczas swojego benefisu w Kawiarni Artystycznej Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie,14 września 2011 r.

Podziel się:


Morderstwo na „Piachach”

Udusił swą ofiarę, a zwłoki przysypał piaskiem – tak wynika z pierwszych ustaleń policji w sprawie morderstwa 37-letniej ciechanowianki. Kobieta zaginęła na początku grudnia ub.r. Po ponad dwóch miesiącach jej ciało znalazł przypadkowy spacerowicz.

Winni uszli karze, więc chociaż upamiętnijmy ich ofiary

  Ci co wydawali rozkazy zmarli śmiercią naturalną tak jak Chruszczow, czy Mołotow, zostali zabici tak jak Beria. Wykonawców zbrodniczych rozkazów nie udało się ustalić. Postępowanie w sprawie deportacji do Rosji Sowieckiej Polaków z Mazowsza oraz Warmii i Mazur dokonywanych przez funkcjonariuszy NKWD zostało umorzone.

Z mazowieckich lasów nad syberyjski Bajkał

Ireneusz Jałoza - leśniczy z Szulmierza k. Ciechanowa intensywnie trenuje przed udziałem w tegorocznym Baikal Ice Maraton.