Obrazili uczucia religijne czy nie? Kontrowersyjny plakat zespołu heavy metalowego.

Czy artysta może więcej?

Podziel się:

Po raz kolejny wraca temat szacunku należnego symbolom. Za sprawą koncertu warszawskiej grupy ANTIGAMA, jaki odbył się w ciechanowskim klubie Fabryka Kultury Zgrzyt w ubiegłą sobotę (21.02.2015r.). Warszawskiej grupie towarzyszyli wykonawcy z Ciechanowa, grupa HOSTICA.

Przyczynkiem do umoralniającej dyskusji był plakat promujący imprezę i baner na stronie klubu. Przedstawiały one zmodyfikowaną wersję herbu Ciechanowa.

Część mieszkańców miasta wygląd Świętego Piotra z czaszką i czerwienią mieniącymi się oczami, mówiąc delikatnie, zniesmaczył.

Postanowiliśmy o komentarz poprosić samego organizatora.

Oto co pisze w krótkim oświadczeniu:

 

– W odpowiedzi na pytanie: nie, nie uważamy żeby ten plakat był profanacją herbu miasta. Jest to zestawienie dwóch symboli – symbolu miasta i symbolu pewnego gatunku muzycznego. Taki komunikat – tego dnia w Ciechanowie jest święto dla fanów tej a nie innej muzyki. Taki motyw herbu miasta w połączeniu z innymi symbolami jest bardzo częsty – widziałem smoka wawelskiego z irokezem na plakacie koncertu punk, widziałem syrenkę warszawską z szalikiem Legii na reklamie meczu o mistrzostwo Polski. Czy to też była profanacja herbów? Myślę że nie. Plakat jest formą sztuki. Sztuka ma to do siebie że często łamie tabu. Jest metaforą wyrażaną w sposób taki a nie inny. Nie znaczy to że jej celem jest obrażanie.

(…) Tak na marginesie – zdecydowanie nie było to celem naszym, ale myślę sobie że jeśli redakcja zainteresowała się tym co dzieje się w kulturze muzycznej naszego miasta to chyba plakat się sprawdził.

Prezydent miasta, który stoi na swoistej straży herbu, i poszanowania dla niego, przyznaje, że sprawę tego plakatu konsultował z prawnikami.

– Mając na względzie charakter prezentowanego plakatu i jego treść a przede wszystkim cel, jaki przyświecał zapewne jego autorowi, nie można doszukać się naruszenia dobra osobistego jako prawa chronionego w tym przypadku osoby prawnej tj. Gminy Miasta Ciechanów- pisze do redakcji Renata Jeziółkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów.

– W przedmiotowej sprawie posłużenie się przez autora pewnego rodzaju środkami wyrazu artystycznego, poprzez nawiązania do symboli naszego miasta jest czymś naturalnym mając na względzie pewien krąg osób z tzw. subkultury związanej z kategorią muzyki, która w tym przypadku ma raczej zachęcać te osoby do odwiedzenia naszego miasta. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż Miasto Ciechanów w kręgach osób z tej właśnie subkultury jest znane chociażby z takich przedsięwzięć jak organizacja przed laty festiwali „Sthrashydło” – puentuje pani rzecznik.

 

Jeszcze całkiem niedawno wzburzenie części mieszkańców powodowała chęć umieszczenia na kratkach kanalizacyjnych herbu miasta. Deptanie butami uznawali to za brak poszanowania dla herbu i osoby św. Piotra. Teraz nie milkną głosy, że plakat sobotniego koncertu grupy ANTIGAMA przekracza granicę przyzwoitości.

No

Podziel się:


Ciechanów: Noc w muzeum

810 zł – tyle wynosiła (gdy zamykaliśmy czwarty numer „Tygodnika Ilustrowanego”) oferta za kolację i nocleg dla dwóch osób na ciechanowskim Zamku. Ewentualne towarzystwo „Białej Damy” - gratis.

Kilkanaście osób ewakuowanych

Groźny pożar w Nowym Mieście

Ciężką noc z poniedziałku na wtorek (5/6 września) mieli policjanci z posterunku w Nowym Mieście (pow. płoński). Mocno napracowali się też strażacy. Najpierw poszukiwania starszego mężczyzny, potem groźny pożar.

Browary Regionalne Jakubiak i Piwa Regionów wygrały w sądzie z Fundacją Instytut Reportażu

Sąd uznał za zasadne roszczenia Browarów Regionalnych Jakubiak oraz Piw Regionów wobec Fundacji Instytut Reportażu, która publicznie wylewała piwo Ciechan i wzywała do jego bojkotu.