Obrazili uczucia religijne czy nie? Kontrowersyjny plakat zespołu heavy metalowego.

Czy artysta może więcej?

Podziel się:

Po raz kolejny wraca temat szacunku należnego symbolom. Za sprawą koncertu warszawskiej grupy ANTIGAMA, jaki odbył się w ciechanowskim klubie Fabryka Kultury Zgrzyt w ubiegłą sobotę (21.02.2015r.). Warszawskiej grupie towarzyszyli wykonawcy z Ciechanowa, grupa HOSTICA.

Przyczynkiem do umoralniającej dyskusji był plakat promujący imprezę i baner na stronie klubu. Przedstawiały one zmodyfikowaną wersję herbu Ciechanowa.

Część mieszkańców miasta wygląd Świętego Piotra z czaszką i czerwienią mieniącymi się oczami, mówiąc delikatnie, zniesmaczył.

Postanowiliśmy o komentarz poprosić samego organizatora.

Oto co pisze w krótkim oświadczeniu:

 

– W odpowiedzi na pytanie: nie, nie uważamy żeby ten plakat był profanacją herbu miasta. Jest to zestawienie dwóch symboli – symbolu miasta i symbolu pewnego gatunku muzycznego. Taki komunikat – tego dnia w Ciechanowie jest święto dla fanów tej a nie innej muzyki. Taki motyw herbu miasta w połączeniu z innymi symbolami jest bardzo częsty – widziałem smoka wawelskiego z irokezem na plakacie koncertu punk, widziałem syrenkę warszawską z szalikiem Legii na reklamie meczu o mistrzostwo Polski. Czy to też była profanacja herbów? Myślę że nie. Plakat jest formą sztuki. Sztuka ma to do siebie że często łamie tabu. Jest metaforą wyrażaną w sposób taki a nie inny. Nie znaczy to że jej celem jest obrażanie.

(…) Tak na marginesie – zdecydowanie nie było to celem naszym, ale myślę sobie że jeśli redakcja zainteresowała się tym co dzieje się w kulturze muzycznej naszego miasta to chyba plakat się sprawdził.

Prezydent miasta, który stoi na swoistej straży herbu, i poszanowania dla niego, przyznaje, że sprawę tego plakatu konsultował z prawnikami.

– Mając na względzie charakter prezentowanego plakatu i jego treść a przede wszystkim cel, jaki przyświecał zapewne jego autorowi, nie można doszukać się naruszenia dobra osobistego jako prawa chronionego w tym przypadku osoby prawnej tj. Gminy Miasta Ciechanów- pisze do redakcji Renata Jeziółkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów.

– W przedmiotowej sprawie posłużenie się przez autora pewnego rodzaju środkami wyrazu artystycznego, poprzez nawiązania do symboli naszego miasta jest czymś naturalnym mając na względzie pewien krąg osób z tzw. subkultury związanej z kategorią muzyki, która w tym przypadku ma raczej zachęcać te osoby do odwiedzenia naszego miasta. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż Miasto Ciechanów w kręgach osób z tej właśnie subkultury jest znane chociażby z takich przedsięwzięć jak organizacja przed laty festiwali „Sthrashydło” – puentuje pani rzecznik.

 

Jeszcze całkiem niedawno wzburzenie części mieszkańców powodowała chęć umieszczenia na kratkach kanalizacyjnych herbu miasta. Deptanie butami uznawali to za brak poszanowania dla herbu i osoby św. Piotra. Teraz nie milkną głosy, że plakat sobotniego koncertu grupy ANTIGAMA przekracza granicę przyzwoitości.

No

Podziel się:


Najstarsza ciechanowianka

Przeżyła upadek zaborców,  dwie wojny światowe, odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r., wojnę polsko-bolszewicką, II RP i PRL. Niedawno obchodziła swoje 105. urodziny – pani Petronela Omiecińska, najstarsza mieszkanka Ciechanowa. Pani Petronela doczekała się pięciorga dzieci, 20 wnuków i 25 prawnuków. – Rozmawia normalnie, poznaje wszystkich, wszystko

Policyjne podsumowanie świątecznego weekendu

Nikt nie zginął, mandatów mnóstwo

Prawie pół tysiąca mandatów karnych dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego wystawiła drogówka podczas świątecznego weekendu w powiatach: ciechanowskim, mławskim i pułtuskim. Funkcjonariusze ujawnili też 12 nietrzeźwych kierowców i rowerzystów. Choć doszło do kilku wypadków – na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Młodzi Polonusi w Pułtusku

Ok. setka młodych Polonusów z kilku krajów, m.in. Brazylii i Hiszpanii bierze udział w akcji "Lato z Polonią" organizowanej przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Domu Polonii w Pułtusku.